header

چایخانه حمام خان یزد

توضیحات

ایرانیان از باستان اهمیت بسیار زیادی به استحمام و تمیزی بدن می داده اند و به همین دلیل است که حمام های باستانی زیادی در شهرهای باستانی ایران مانند یزد بنا شده است. حمام خان یزد تنها محل استحمام بزرگان و خوانین نبوده و مردم عادی نیز برای گذراندن اوقات فراغت، حل و فصل مسائل خانوادگی و گاهی حتی عبادت به این محل می آمده اند. در صورتی که گذرتان به یزد افتاد، تماشای این مجموعه باستانی را از دست ندهید.

همچنین یکی از بازار های معروف به نام بازار زرگری یزد را از دست ندهید

چایخانه حمام خان یزد یکی از زیباترین و باشکوه ترین بناهای تاریخی یزد است که ساخت آن به سال 1212 هجری قمری باز میگردد. حمام خان یزد به دستور محمد تقی خان بافقی سرسلسله خوانین یزدی بنا نهاده شده و امروزه به یک مرکز گردشگری خوب برای گردشگران شهر یزد تبدیل شده است. این بنا که در کنار مجموعه خان جای خوش کرده است روزگاری محل استحمام بزرگان یزد بوده گرچه الان رایحه خوش غذاهای سنتی در این حمام به مشام می خورد و بیشتر گردشگران را به یک وعده غذایی لذیذ دعوت می کند ولی هنوز هم به عنوان یک حمام تاریخی می توانید از آن و موزه درون آن دیدن کنید. این حمام چند سالی است که به سفره خانه و چایخانه سنتی تغییر کاربری داده است و می توانید طعم لذیذ غذاهای ایرانی و یزدی را در این سفره خانه بچشید.

حمام خان یزد در زمان ناصرالدین شاه قاجار تاسیس شد و در سال 1224 نیز یک بار مورد مرمت قرار گرفت. با پیشرفت تکنولوژی استفاده از این بنا محدود شد و مردم کم کم از حمام های خانگی برای استحمام استفاده کردند. به همین دلیل هم این بنا تغییر کاربری داد و به سفره خانه و چایخانه سنتی تبدیل شد. بسیاری از بازدیدکنندگان این بنا، شکوه و عظمت آن را و معماری بسیار زیبای استفاده شده در آن را تحسین کرده اند. حمام خان یزد می تواند یکی از مقاصد و جاذبه های گردشگری اصلی یزد در هنگام بازدید از این شهر تاریخی باشد.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های یزد روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟