شهر مشهد بخصوص در دو دهه ی اخیر پیشرفت زیادی در زمینه ی گردشگری داشته و اماکن دیدنی و تفریحی متعددی به آن افزوده گردیده که این امر موجب شده، شهر مشهد علاوه بر ایران در سطح جهانی نیز یک شهر توریستی بشمار آید. یکی از این مناطق، منطقه ی گردشگری چالیدره ی مشهد است که دارای امکانات رفاهی و تفریحی متعددی می باشد.

پیشنهاد مطالعه: سوغات مشهد (لیست کامل به همراه عکس) راهنمای جامع خرید

در سال ۱۳۷۶ در ابتدای جاده روستای نغندربر روی رودخانه جاغرق, سد طبیعی چالیدره برای برطرف کردن نیاز آبی باغ های اطراف خود با ظرفیت حدود یک میلیون لیتر آب ساخته شده است که آب و هوای دل انگیزش بستری را فراهم کرده تا مردم هم بتوانند از امکانات تفریحی ان مانند ماهیگیری, قایق سواری, غواصی, رستوران در کنار آب, تله سیژ  و .. بهره مند شوند. هم زمان با سال ساخت این سد پروژه توسعه تفریحی گردشگری آن هم کلید خورد. آب این رودخانه بوسیله ی رودخانه ی جاغرق پرآب می شود و وسعت آن بیشتر از 160 هکتار می باشد .امروزه چالیدره یکی از تفریگاه های خوش آب و هوا و پر رفت وآمدی شده که در صنعت گردشگری و جذب توریست داخلی و خارجی شهر مشهد نقش بسزایی دارد.

چالیدره طرقبه


 سالانه بازدیدکنندگان و گردشگران بسیاری به این منطقه می آیند، دره های فراوانی از جمله دره ی چالیدره و دره ی ارغوان و ... در شهرستان طرقبه وجود دارد که از جاذبه های طبیعی به حساب می آید. دره چالیدره توسط رودخانه ی جاغرق سیراب می شود که منظره ی چشم نوازی را ایجاد کرده است. منطقه ی چالیدره دارای مساحتی در حدود 160 هکتار بوده و سالانه گردشگران و مسافرین داخلی و خارجی بسیاری از این منطقه بازدید می کنند.

از این جاذبه نزدیک هم دیدن کنید : باغ وحش وکیل آباد مشهد

از امکانات رفاهی و تفریحی چالیدره می توان به رستوران ها، تله کابین، بانجی جامپینگ ، زیپ لاین، اسکله تفریحی، کافی شاپ با فضای دلپذیر، برج گردان، ماهی گیری، عکاسخانه ، کشتی شناور و آموزش های مختلفی مانند آموزش قایق سواری، آموزش غواصی  را نام برد.

بهترین فصل چالیدره :

سفر و دیدن زیبایی های دنیا بخصوص کشور عزیزمان ایران فصل خاصی را دربرنمی گیرد اما برای بهتر استفاده کردن از موقعیت تفریحی آن بهتر است شش ماه اول سال سفر شود زیرا آب و هوای کوهستانی آن منطقه موجب می شود که در فصل سرما نتوان از تمامیه تفریحات بهره مند شد.

چالیدره مشهد کجاست

این سد در 17 کیلومتری شهر مشهد قرار دارد و بعداز عبور از طرقبه در ابتدای جاده روستای نغندر , سمت چپ جاده داخل دره‌ای با همین نام می باشد .