header

پهنابه نی ریز

توضیحات

نی ریز یکی از شهرستان های استان فارس است که از چهار شهر آباده طشک، قطرویه، پشتکوه و نی ریز تشکیل شده است. در این میان شهر نی ریز با انبوه باغات انجیر، بادام، انار و پسته یکی از زیباترین و سرسبزترین شهرهای استان فارس است. شهر نی ریز دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری است که در این پهنابه یکی از بکرترین و زیباترین جاذبه های طبیعی شهر نی ریز است. این دره زیبا در نزدیکی روستای پهنابه از توابه دهستان هرگان قرار گرفته است. فاصله این جاذبه طبیعی تا شهر نی ریز 35 کیلومتر بوده و مسیر دسترسی به آن نیز اغلب آسفالته است و تنها چند کیلومتر آخر مسیر به صورت جاده خاکی است. این تفرجگاه به داشتن منظره سرسبز و آب و هوای مطبوع شهره است.

عبور رودخانه پهنابه از میان دره پهنابه که از تنگ بوخون در نزدیکی تفرجگاه پهنابه سرچشمه می گیرد سبب شده تا این دره دارای چشم اندازی بسیار سرسبز باشد. نزدیکی باغات روستای پهنابه نیز بر زیبایی هر چه بیشتر این دره سرسبز افزوده است. حضور صخره های بلند و عبور رودخانه از میان آن ها چشم انداز بسیار زیبایی را فراهم آورده است. پهنابه تنها رودخانه دائمی شهر نی ریز است که از تنگ بوخون سرچشمه می گیرد. این تنگ در نزدیکی دره چهنابه این منطقه را به یک ایستگاه طبیعت گردی بکر و جذاب مبدل کرده است. جوشش چشمه ها از دل زمین و از میان شکاف کوه ها نیز بر طراوت هر چه بیشتر دره پهنابه افزوده است.

جوشش چشمه ها سبب شده تا با فرود آمدن آب چشمه ها از بلندای سنگ ها آبشارهای کوچکی نیز شکل بگیرد که در مجاورت درختان، گیاهان سرسبز، خزه های روییده بر روی سنگ ها و شکاف کوه ها چشم انداز بسیار زیبا و قابل توجهی را به وجود می آورد. وجود کوه های مرتفع در نزدیکی این دره نیز محیط برای انجام فعالیت های کوه پیمایی مناسب می کند. جنگلی از درختان مثمر و غیر مثمر نیز در نزدیکی این دره و رودخانه خروشانش قرار دارد که محیط مناسبی را برای کمپ زدن و اقامت در نزدیکی دره پهنابه فراهم می کند. پهنابه بدون شک یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی شهرستان نی ریز است که متاسفانه کمتر شناخته شده است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟

پهنابه نی ریز
کاربر مهمان ۱۴۰۰/۰۶/۰۵
ببخشید آدرسش رو میگید.؟ ما نیریزی هستیم ولی آدرسش بلد نیستیم
bermuda8118@gmail.com
bermuda8118@gmail.com ۱۴۰۰/۰۶/۱۷
استان فارس، شهرستان نی ریز، 35 کیلومتری شهر نی ریز، دهستان هرگان، روستای پهنابه
پهنابه نی ریز
کاربر مهمان ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
خیلی جای زیبایی هست
مجتبی تواضع
مجتبی تواضع ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
همینطوره دوست عزیز ممنون از نظر مفیدتون ❤