header

پارک ملی و پناهگاه حیات وحش بختگان

توضیحات

پارک ملی و پناهگاه حیات وحش بختگان، یکی دیگر از پارک های ملی و مناطق حفاظت شده استان فارس است که در شهرستان نی ریز قرار گرفته است. این منطقه وسیع که در سال 1347 به عنوان منطقه حفاظت شده و در سال 1354 به عنوان پناهگاه حیات وحش معرفی شد، در فاصله 70 کیلومتری شهر نی ریز واقع شده و در واقع دو منطقه حفاظتی جدا از یکدیگر است. پارک ملی و پناهگاه حیات وحش بختگان تالاب های طشک و بختگان را نیز در بر می گیرد. طشک و بختگان دو دریاچه بزرگ و پرآب کشور هستند که در مواقع پرآبی کاملا به یکدیگر متصل می شوند. این تالاب ها از لحاظ زیست محیطی دارای ارزش فراوانی بوده و از آنجا که یکی از مهم ترین مقاصد مهاجرت پرندگان سرزمین های سردسیری هستند در کنوانسیون های جهانی نیز به ثبت رسیده اند.

جاذبه ی دیدنی نزدیک به شما : دریاچه بختگان

دریاچه بختگان و دریاچه طشک خود دارای جزایر متعددی همچون جزیره نرگس هستند. از ویژگی های منحصربفرد این تالاب ها این است که در فصل زمستان آبی شیرین در قسمت شرقی دریاچه ها جریان یافته و در فصل تابستان نیز آبی شور در قسمت غربی دریاچه جاری می شود. این منطقه دارای ارتفاعات متعددی است که در امتداد درشته کوه های زاگرس قرار گرفته اند و در ترکیب با دره ها، گردنه ها، صخره ها و پوشش گیاهی این منطقه وسیع چشم انداز دلنوازی را به وجود آورده اند. در این منطقه حفاظت شده چندین و چند چشمه نیز از دل زمین می جوشند از بین آن ها می توان به چشمه های باغو، لیاب، بی بی فاطمه، باغ قاضی، مقنعه سر و ... اشاره کرد.

پارک ملی و پناهگاه حیات وحش بختگان

قیچ، بنه، بادام، کیکم، درمنه  و تنگرس از جمله درختان موجود در این منطقه وسیع هستند که در برخی نقاط به صورت جنگل های متراکم به چشم می خورند و در برخی نقاط دیگر همانند یک نوار پهن گسترده شده اند. 46 گونه پستاندار، 216 گونه پرنده، 36 گونه خزنده، 3 گونه دو زیست و در حدود 23 گونه مختلف ماهی در این منطقه حفاظت شده به چشم می خورند. کفچه نوک، کاکایی، فلامینگو، تیهو، قوچ، میش و پلنگ از جمله ساکنین پناهگاه حیات وحش و پارک ملی بختگان هستند. در سال 1396 یک قلاده پلنگ به همراه توله های خود در ارتفاع 2000 و اندی متری بختگان مشاهده شد که خبر خوبی برای فعالان محیط زیست بود. 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟