header

پارک جنگلی استهبان

توضیحات

استهبان یکی از شهرستان های استان فارس است که مرکزیت ان با شهر استهبان است. در گوشه و کنار شهرستان استهبان جنگل های پراکنده ای با درختان وحشی میوه دار به چشم می خورد. این شهرستان بیشتر به علت انجیرستان های وسیع خود شناخته می شود. پارک جنگلی استهبان یکی از جاذبه های طبیعی این شهرستان است که بسیار چشم نواز است. این پارک جنگلی در جنوب استهبان و بر دامنه ارتفاعات کوه تودج قرار گرفته است. تودج به داشتن چشمه ها و قنات های پرآب خود شهره است و چشمه سارهای جوشیده از دل آن و رودخانه های فصلی جاری شده بر دامنه های آن سبب شده تا اطراف دامنه کوه تودج پر از انبوه درختان جنگلی باشد.

این پارک جنگلی پر از انبوه درختان انگور، انجیر، گردو، پسته و بادام است که جلوه های طبیعی بسیار زیبایی را ایجاد می کنند. این منطقه دارای آب و هوای مطبوعی است که نسبت به سیار مناطق اطراف اندکی سرد است به طوری که برداشت میوه هایی مثل انگور در روستاها و شهرهای مجاور دو ماه زودتر از پارک جنگلی استهبان و باغات اطرافش آغاز می شود. این آب و هوای مطبوع در کنار پوشش گیاهی مناسب و طبیعت نیمه کوهستانی سبب شده تا این پاک جنگلی به یکی از تفرجگاه های اصلی منطقه بدل شود. این پارک جنگلی در اغلب فصول سال بر روی درختان خود دارای میوه است که چشم انداز زیبایی را ایجاد کرده و بسیاری را به سوی خود می کشاند.

در این منطقه چشمه های بسیاری از دل زمین می جوشد که اغلب به دلیل خشکسالی های چند سال اخیر آنچنان پرآب نیستند اما یکی از چشمه های این منطقه پس از جوشیدن از دل زمین در قالب یک آبشار زیبا از بلندای صخره جاری می شود که بر زیبایی و طراوت منطقه می افزاید. قدمت برخی درختان این پارک جنگلی گاه به بیش از هزار سال می رسد.  ارس یا همان سروهای کوهی، بنه و، بادام کوهی و ارژن نیز از دیگر درختان موجود در این پارک جنگلی زیبا هستند. آتش سوزی ها و خشکسالی های چند سال گذشته این جنگل بی نظیر را تحت تاثیر قرار داده است که امید است توجهات بیشتری به این گنجینه ارزشمند صورت بگیرد.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟