نیایشگاه ناهید از جاذبه های تاریخی قشم است و در بخشی از توابع شهاب در جاده درگهان قرار دارد.  اعتقاد اهالی منطقه براین است که اینجا نیایشگاه ناهید بوده، ناهید از نام "آناهید" گرفته شده است. ناهید یا آناهیتا در ایران باستان به معنی خدای آب ها و مکان مقدسی برای مردم آن زمان بوده است. نیایشگاه ناهید مکانی برای عبادت زرتشتیان بوده است. گفته می شود معبد ناهید بالای تپه کولغان می باشد. این تپه حدود 4 کیلومتری شمال غرب قشم  قرار دارد .

مناظر زیبایی که از بالای تپه دیده می شود برای گردشگران تماشایی خواهد بود. از آثار باقی مانده در نیایشگاه ناهید، به قسمت هایی از آثار باستانی، خرابه های اتاق ها و 3 حوض حفر شده در سنگ در این مکان می توان اشاره کرد. هریک از حوض ها 12 متر طول و 4 متر عرض دارد. از دیگر آثار باقی مانده، قبرهایی است که در نیایشگاه ناهید قرار گرفته اند. این قبرها از آثار باستانی قشم به حساب می آیند. همچنین سفال هایی یافت شده است که باستان شناسان معتقدند قدمت آن به دوران قبل از اسلام برمی گردد.

چاله هایی نیز برای ذخیره آب باران در نیایشگاه ساخته شده است. حوض های سنگی بیضی شکل با ارتفاع 2 تا 3 متر در تپه کولغان قرار گرفته اند. این تپه و اطراف آن بسیار دیدنی است و منظره های تماشایی و زیبایی از دریا برایتان پدید آورده می آورد. همچنین در نیایشگاه قشم اتاق هایی است که احتمالاً این اتاق ها بازار بوده اند و مسلماً بازار در نیایشگاه ناهید در آن زمان رونق داشته است. پیشنهاد می کنیم در سفرتان به جنوب ایران از بازدید این جاذبه تاریخی جا نمانید. 

 اگر قصد قدم زدن در کوچه های جنوب ایران و دیدن مناظر زیبا از دریا را دارید، به نیایشگاه ناهید قشم سری بزنید.