header

میدان اسب دوانی

توضیحات

یکی از میادین تاریخی و زیبای شهر تهران، میدان اسب دوانی است که دارای قدمت طولانی و ساختاری سنتی است. این بنا در زمان حکومت فتحعلی شاه قاجار ساخته شد. محل دقیق میدان اسب دوانی در خارج از منطقه حصار و در غرب تهران می باشد. پس از ساخت قسمت اصلی این میدان، با توجه به علاقه ناصر الدین شاه به ساختمان های مجلل در این مکان سه ساختمان ساخته شد.

"این جاذبه ی نزدیک را از دست ندهید:  موزه ایران باستان"

این سه ساختمان که هر کدام دارای دو طبقه می باشند، هر کدام برای طبقه ها و سطوح مختلف مردان سیاسی طراحی شده بود. ساختمان وسطی که از ساختمان های اطراف خود بزرگتر بود، مخصوص جلوس شاه قاجار بود. ساختمان دست راست این بنا جایگاه مخصوص وزیران، امیران، سران دولت و قشون بود. ساختمان دست چپ نیز که به مهد علیا معروف بود مربوط به خانم ها و زنان حرم سرا شاه بود. در کنار این ساختمان ها یک برج شش طبقه در این میدان ساخته شد که به برج منظر معروف است.  

همچنین در این میدان در کنار ساخت بنا های مختلف یک باغ نیز طراحی شده بود که به باغ شاه معروف بود. اعتماد السلطنه از این باغ بسیار تعریف کرده و آن را بسیار زیبا می دانست. همچنین در مرکز این باغ یک استخر با مساحت 400 قواره ساخته شده است که در وسط آن یک مجسمه برنزی از ناصر الدین شاه قرار داده شده است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های تهران روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟