شاهچراغ یکی از مشهورترین زیارتگاه های ایران است که متعلق به دو تن از برادران امام هشتم هشتم شیعیان می باشد. این حرم مطهر دارای موزه ای وسیع است که در ضلع جنوبی حرم قرار گرفته است. موزه شاهچراغ در ابتدا در محوطه ای کوچک که هم اکنون ورودی بخش خواهران است در سال 1344 ه.ش افتتاح شده است. در آن سال ها نسخ خطی و اسنادی قدیمی که اغلب مربوط به وقف نامه ها و تاریخچه حرم و زیارتگاه شاهچراغ بود به نمایش گذاشته می شد. با گذر زمان آثار و اشیا گرانبهایی از سوی مردم به این موزه اهدا شده و دارایی های موزه افزایش پیدا کرد، بنابراین تصمیم گرفته شد تا بنای موزه گسترش یابد.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : شاهچراغ شیراز

 

موزه شاهچراغ

چند اتاق موجود در ضلع شمالی حرم تبدیل به سالنی برای نمایش آثار شده و موزه گسترش می یابد. در سال 1372 بنای موزه حرم شاهچراغ(ع) در محل ساختمانی دو طبقه و ضلع جنوبی حرم احداث می شود و موزه رسمیت بیشتری می یابد. در این موزه آثار متنوعی از دوران پیش از تاریخ تا دوران معاصر در معرض دید علاقمندان قرار داده شده است. آثار موجود در موزه به بیش از هشت هزار اثر تاریخی ارزشمند و بیش از سه هزار نسخه خطی و کهن می رسد و این آثار هر کدام در بازه زمانی متفاوتی به نمایش گذاشته می شوند. این موزه از بخش های مختلفی همچون پیشگاه شهید، سفالینه ها، فلز کاری و میناکاری، مصنوعات چوبی، مسکوکات، نسخ خطی و ... تشکیل شده است.

در بخشی از این موزه آثاری از شهید دستغیب در معرض نمایش قرار داده شده است. سفالینه هایی از دوران پیش از تاریخ، تا ظروف میناکاری به یادگار مانده از دوران قاجار در بخش ها و قفسه های مختلف به نمایش گذاشته شده است. در بخش سکه ها نیز چهارصد سکه مختلف از دوره هایی ساسانی تا به امروز به چشم می خورد که در نوع خود کم نظیر است. ضریح های قدیمی و درب های نقره ای و قدیمی حرم که قدمتشان گاهی به چند قرن می رسد نیز در بخش هایی از موزه به نمایش گذاشته شده است. در میان نسخ خطی  باارزش موجود در موزه حرم شاهچراغ دو جلد از کلام الله مجید به چشم می خورد که هر کدام بیش از هشت قرن قدمت دارند.

بهای بلیت:

بازدید کنندگان داخلی: 20000ریال

بازدید کنندگان خارجی : 100000ریال