خانه سعادت شیراز

در بافت قدیمی شهر شیراز محله با صفای سنگ سیاه خانه ای پیداست که به سبک و معماری اصیل ایرانی در سالها پیش ساخته شده است. حاج میرزا اقا سعادت فرزند سید علی اکبر سعات، یکی از تاجران شیرازی، مالک اصلی این مکان بود. به همین دلیل براساس نام صاحب خانه، خانه سعادت نام گرفت. خانه سعادت با شماره 10481 در اوایل آبان ماه سال 1382 به فهرست آثار ملی پیوست.

بعد از گذشتن از یک درب چوبی نه چندان بزرگ که بالای آن نام خانه ذکر شده به حیاط خانه میرسید حیاطی که یک حوض آبی رنگ و چهار باغچه کوچک در چهار طرف آن در خود گنجانده است. اتاق های این خانه دور تا دور حیاط با تعداد متفاوت در چوبی ( سه دری و پنج دری) ساخته شده که برای ورود به آن باید از چند پله بالا رفت. در ضلع دیگر حیاط دیوار به صورت طاقچه هایی است که تعدادی گلدان روی آن گذاشته شده است. به طور کلی آجرکاری و کاشی کاری وتزئینات بالای سر ایوان اصلی خانه با توجه به اینکه قدمت آن به دوره قاجار برمی گردد منحصر به فرد و استادانه ساخته شده است.

این جاذبه دیدنی را از دست ندهید : مسجد مشیرالملک

2 سال بعد از ثبت این اثر تاریخی در سال 1384 قسمت هایی از بنا مرمت شد؛ در واقع پوشش پشت بام را تعویض شد، قسمت هایی از سنگ فرش حیاط بازسازی شد، پی ریزی ساختمان تقویت و همچنین قسمت های چوبی که گرفتار موریانه شده بود موریانه زدایی شد. حال آماده برپایی موزه شده بود.

خانه سعادت شیراز

پس از مرمت خانه سعادت به موزه یا نمایشگاه دائمی خاتم تغییر کاربری داد. میراث فرهنگی با هدف شناساندن هنر و صنایع دستی اصیل شیراز این موزه را تاسیس کرد زیرا در اسناد تاریخی گذشته شیراز را به خواستگاه خاتم می شناسند اما امروزه متاسفانه هنر خاتم کاری در شیراز کم رنگ و در اصفهان رونق بیشتری دارد. خاتم کاری هنری است که در آن سطح اشیا چوبی با مثلث های کوچک زینت می شود هر چه که این مثلث ها منظم تر در کنار هم قرارگیرد خاتم مرغوب تری خواهد بود.

قدمت هنر خاتم شیراز به بیش از 10 قرن پیش می رسد؛ منبر 1000 ساله خاتم کاری شده که در مسجد جامع عتیق قرار دارد گویای این نکته است. مواد اولیه خاتم، چوب، استخوان، عاج، برنج و طلاست که منجر به خلق این آثار می شود. بهترین نوع خاتم «پره وار» و «سیم» است. در حال حاضر محصولات خاتم، ابزار و وسیله های این رشته وعکس انسان های موفق این عرصه همراه با آثارشان در موزه نگهداری می شود و از طرفی کارگاه خاتم و صنایع دستی هم می باشد.

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم