header

موزه تاریخ طبیعی شیراز

توضیحات

موزه تاریخ طبیعی شیراز

موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی شهر شیراز یکی دیگر از موزه های این شهر تاریخی و کهن واز جاهای دیدنی شیراز است که در سال 1353 هجری شمسی توسط استاد صدرالدین شریفی حسینی از اساتید گیاه پزشکی دانشگاه شیراز افتتاح شد. در سال 1359 با همکاری دانشگاه شیراز این موزه گسترش پیدا کرد و هم اکنون در بلوار مدرس شهر شیراز قرار گرفته است. ساختمان کنونی موزه شامل بر دو طبقه است. علاوه بر این طبقات یک تالار بزرگ و مدور گنبدی شکل نیز در بین طبقات این موزه قرار دارد. در این تالار راه پله ای قرار دارد که به طبقه دوم منتهی می شود. طبقه دوم دور تادور تالار مرکزی را فرا گرفته است. موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی دانشگاه شیراز از بخش های گوناگونی تشکیل شده است. 

از این جادبه نزدیک  را از دست ندهید : کوه سبز پوشان شیراز

جانور شناسی، حشره شناسی، گیاه شناسی، زمین شناسی، آناتومی، مردم شناسی، تمبر و اسکناس و علوم و تکنولوژی از بخش های مختلف تشکیل دهنده این موزه مهیج و متنوع است. 1055 گونه جانوری مختلف در دو دسته مهره داران و بی مهره گان در کنار انواع و اقسام حشرات نشان از تنوع بسیار بالای جانوران موجود در موزه است. وجود آکواریوم های هفت متری با انواع ماهی های آب شیرین اتز دیگر بخش های جذاب این بخش است. در این بخش موجودات عجیب الخلقه بسیاری همانند بره هشت پا، گوسفند دو سر، قوچ چهار شاخ و ... در معرض نمایش قرار دارد. در این بخش یک نقش برجسته تاریخی نیز به نمایش گذاشته شده است که تصاویری از مرد غول پیکر به نام سیاه خان لپویی با قدی بالغ بر 256 سانتی متر را به نمایش گذاشته است.

موزه تاریخ طبیعی شیراز

در بخش گیاهی 80 گونه گیاهی متنوع، انواع اسکلت ها و مولاژهای آموزشی همانند مراحل رشد جنینن و جنین های دو قلو در بخش آناتومی، در بخش زمین شناسی سنگ ها، کانی ها و فسیل هایی با قدمتی بالغ بر 70 میلیون سال ، در بخش مردم شناسی عکس ها و مجسمه هایی که نمایانگر سیر زندگی بشر از دوران باستان تا عصر معاصرند ، در بخش تمبر تمبرها و اسکناس هایی از کشورهای سراسر جهان در کنار انواع دستاوردهای علمی بشر در زمینه هایی همانند فیزیک، شیمی، نجوم، برق، رایانه، مخابرات و ... در بخش علوم و تکنولوژی این موزه غنی در معرض نمایش قرار داده شده است. تنوع بالای این موزه در کنار نمایش گونه های حیرت آور آن را به یک موزه بسیار پرطرفدار مبدل کرده است. این موزه علاوه بر بخش های نمایشگاهی دارای بخش های مختلفی همانند کارگاه تاکسیدرمی و موزه است.

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟