منطقه‌ حفاظت شده‌ رئيسی در دشت نيشابور و در سمت شرق محور نيشابور-كاشمر قرار دارد. این محور که منطقه ای کوهستانی و بسیار سرسبز همراه با چشمه های آب را شامل می شود، با جاده های پیچ در پیچ واقع در دل کوه ها حس زیبای گذر از کوهستان را القا می کند. منطقه حفاظت شده رئیسی با مساحت حدود 50 هزار هكتار منطقه‌اي كويري با تركيبي از دشت، تپه‌ماهور و مسيل‌هاي پراكنده است به طوریکه كال‌شور نيشابور به سبزوار که خود یکی از جاذبه های این منطقه است، از شمال آن عبور می کند.

پوشش گياهي متنوعی در منطقه حفاظت شده رئیسی وجود دارد که از جمله آن می توان وجود گياهاني چون ورك، درمنه، گل‌گندم، پيچك، كما و … را مشاهد نمود. همچنین این منطقه دارای قسمت‌هايي از جنگل‌هاي تاغ، است.

این منطقه از پوشش جانوری متنوعی نیز برخوردار است به طوریکه می توان از آهو، گرگ، روباه، كفتار، گربه‌ي وحشي، خرگوش، تشي (بزون غوره) و غیره نام برد. علاوه بر این انواع پرندگان بومي از قبيل شاهين، بالابان، عقاب، قرقي، شابوف، كبك، تيهو، كوك، باقرقره، هوبره و همچنین انواع خزندگان، نظير انواع مارها، مارمولك، لاك‌پشت پوشش زیست محیطی منطقه حفاظت شده رئیسی را تشکیل می دهند.