header

آرامگاه شیخ محمود شبستری

توضیحات

آرامگاه شیخ محمود شبستری

در خیابان گلشن راز  شهر شبستر آرامگاهی زیبا قرار دارد که سنگ بنای اولیه آن در قرن هفتم هجری قمری گذاشته شده است. این آرامگاه که در عهد ایلخانی ساخته شده متعلق به صاحب مثنوی پر رمز و راز گلشن راز، شيخ سعدالدين محمود بن امين الدين عبدالکريم بن يحيي شبستري، است. این عارف نامی که در قرن هفتم هجری در شبستر متولد شده و در دوران حکومت سلطان محمد خدابنده می زیسته است. این عارف بزرگ در سال 720 ه.ق پس از یک دوره سفر به کشورها و شهرهای مختلف سرانجام در شبستر چشم از جهان فرو بست و بنا به وصیت خودش در کنار استاد و مرادش به خاک سپرده شد. 

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید :  بندر شرفخانه ارومیه

بنای آرامگاه این شیخ بزرگ به شکل یک انگشتر طراحی شده که مزار شیخ در مرکز و یا به عبارتی نگین آن قرار گرفته است. در این آرامگاه زیبا، شیخ محمود شبستری در کنار استادش بهاالدین یعقوب تبریزی به خاک سپرده شده است. البته برخی معتقدند این مقبره ممکن است متعلق به شیخ بهایی باشد. این بنا در  عهد ایلخانی بنیان گذاری شده است و اولین بار در دوران حکومت محمد شاه قاجار و توسط میرزا آغاسی وزیر قاجاریه مرمت و بازسازی می شود. نصب سنگ قبرها بعدها در سال 1267 ه.قمری صورت گرفته است.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : روستای شانجان شبستر

خط نستعلیق زینت بخش سنگ قبرهاست و بر طبق نوشته روی سنگ قبر شیخ شبستری تنها 33 سال بر روی این کره خاکی زیسته است. در سال 1297 ه.ق یکبار دیگر میرزا حسن خان سپهسالار بنا را به صورت کلی بازسازی می کند. اما مرمت بنا در دهه چهل شمسی و یکبار دیگر در دهه هشتاد ادامه پیدا می کند تا به صورت امروزی درمی آید. مجموعه آرامگاه شیخ شبستری امروزه پایگاه فرهنگی شهر شبستر است و در قسمت های مختلف آن کلاس هاس هنری و ادبی بسیاری برگزار می شود. علاوه بر برگزاری دوره ها و سمینارها این مکان دارای زائر سرا، کتابخانه و یک چایخانه سنتی است.

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان شرقی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟