header

معبد کشف نشده لائودیسه نهاوند

توضیحات

معبد لائودیسه معبدی است که در زمان سلوکیان توسط آنتیوخوس سوم پادشاه سلوکی در شهر نهاوند ساخته شده است. در حالی حاضر مکان مشخصی از این معبد وجود ندارد و این معبد در زیر انبوهی از ساخت و سازهای این دوره مدفون شده است لائودیسه همسر آنتوخوس سوم پادشاه اشکانی است که به مقام کاهنی بزرگ رسید .
طبق یکی از کتیبه های که بدست آمده در آن عناوین و اختیارات آنتیوخوس سوم ثبت شده است که به ملکه و خواهرش لائودیسه و به حاکم سلوکی تحت امرش فرستاده است این کتیبه ابعادی 45×85 دارد و به خط یونانی و درسی بر روی تخته سنگی نوشته شده، زمان نوشته به 119 ماکاندیکوس بر می گردد که به تطبیق 193 ق م  می باشد.
همچنین گفته شده از این محل 4 مجسمه یا الهه یونانی توسط رومن گریشمن کشف شده است به غیر از این دو کتیبه کوچک و سر ستون های ایونیک هم کشف شده است.
اما باور جمعی مردم و طبق مشخصات قبلی محل آمده است که این مکان در واقعه همان امامزاده دو خواهر نهاوندی است که منتصب به خواهران امام رضا هستند که نه اسمی نه شجره نامه ای از آنها ثبت نشده است، 
در این مکان همچنین در سال 1389 دو زیر ستون از دوره سلوکی و مقداری سفال از دوره سلوکیان و 11سکه نقره اشکانی یافته شده است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های همدان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟