یکی از جاذبه های زیبا و منحصر به فرد  شهر بندرعباس معبد هندوهاست  نام دیگر این معبد عظیم و زیبا پرستشگاه بت گواران است.

معبد هندوها  رو به روی بازار روز بندرعباس (ضلع شمالی خیبابان امام خمینی (ره)) قرار دارد. این معبد معماری بی نظیری دارد،در واقع روابط عمیق تجاری ایران با هندوستان سبب شد تا بسیاری از فرهنگ ها و علایق فرهنگی وهنری هند با فرهنگ مردم بندرباس آمیخته شود.

لباس های زیبا و رنگارنگ و غذاهای تند و پر ادویه ی مردم خلیچ فارس و بندرعباس گویا از همینجا منشآ گرفته است.

این معبد در سال 1271هجری شمسی در زمان محمدحسن خان سعدالملک(حاکم بندرعباس)و در دوران ناصرالدین شاه اغاز به ساخت شد. ودر اوایل دوران مظفرالدین شاه  به اتمام رسید.

نمای ظاهری این معبد دارای رنگ های سیاه و سفید،کنگره دار و مخروطی شکل است. ساختمان این بنا را گنبدی متفاوت و خاص پوشش میدهد.

مصالح به کار رفته در این معبد شامل سنگ لاشه، مات گل، ساروج، خاک ، گچ،سنگ مرجانی و غیره...است. از نقوشی که در این که در این معبد به کار رفته میتوان به الهه کریشنا در حال نواختن نی و نیمرخ یک زن است که شاخه برگی را در دست خود گرفته است.

معماران در ساخت گنبد این معبد  از معبد های هندی الهام گرفته اند. این ساختمان دو برجک دارد که با گل نیلوفر آبی (لوتوس) تزیین شده است یک میله بلند در مرکز گنبد قرار گرفته که نشانه محمور زمین و اسمان است.  در شمال این بنا اتاق معبدو محراب قرار گرفته است .نقاشی های این معبد مضامینی شامل عشق که بر دیوارش نقش بسته است  و همچنین مضامین مذهبی را شامل میشود که بر زیبای این مجموعه می افزاید. این معبد در سال 1377 هجری شمسی  بخاطر داشتن ارزش تاریخی در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.