header

مسجد سردار ارومیه

توضیحات

مسجد سردار یکی از بناهای تاریخی استان آذربایجان غربی است که در شهر ارومیه قرار دارد. این مسجد تاریخی که از عهد قاجار به یادگار مانده است که در خیابان امام خمینی این شهر قرار گرفته است. مسجد سردار توسط فردی با نام عبدالصمد خان پدر آقا محمد ساخته شده است که جد بزرگ عظیم السلطنه ملقب به سردار ساخته شده است. از تاریخی دقیق ساخت این مسجد اطلاعی در دست نیست اما سردار در سال 1330 هجری قمری این بنا را ترمیم کرده است. ساعتی بر سر در ورودی این مسجد قرار دارد که در سال 1331 هجری قمری نصب شده است و سبب شده تا خیلی ها این مسجد را با نام مسجد ساعتلو بشناسند.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : پارک جنگلی ارومیه

بر سر در مسجد کاشی کاری های هفت رنگی دیده می شود که رنگ زرد که نمایانگر هنر عهد قاجار است در آن به وفور به چشم می خورد. مسجد تماما آجری بوده و ملاط به کار رفته در ساخت آن گچ و خاک است. مسجد به طور کلی از دو شبستان بزرگ و کوچک تشکیل شده است که شبستان بزرگتر محل تجمعات اصلی در مسجد است. این شبستان به داشتن 12 ستون سنگی زیبا شهره است که تراش خورده و هشت ضلعی اند. سر ستون ها در محل اتصال به سقف دارای مقرنس کاری های زیبایی است. سقف دارای طاق های گنبدی پی در پی است که به تازگی فسید کاری شده است. دور تا دور شبستان بزرگ در قسمت پایینی دیوارها با کاشی کاری های زیبای هفت رنگی آراسته شده است.

از این جاذبه تفریحی دیدن کنید : مدرسه هدایت

 

کاشی هایی که منقش به نقوش گل و بوته است و نمای چشم نوازی را به وجود آورده است. پنجره هایی در دو ضلع شبستان تعبیه شده است که در ابتدا چوبی بوده اند اما در سال های اخیر با پنجره های آهنی معاوضه شده است. این پنجره ها در گذشته روشنایی مورد نیاز مسجد را تامین می کرده اند. دربی کوچک در انتهای شبستان بزرگ قرار دارد که به شبستان کوچک منتهی می شود. در این قسمت بالکنی چوبی قرار دارد که منفش به نقوش چشم نواز و زیبایی است. شبستان کوچک که دارای ابعادی کوچکتر است فاقد تزئینات بوده و بسیار ساده است و تنها یک محراب آجری ساده در آن تعبیه شده است و اغلب مورد استفاده بانوان قرار می گیرد.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان غربی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟