در میانه شهر یزد و زمانی که آفتاب نیمروز را نشان می دهد، مساجد پر میشوند از عاشقانی که به سجده معشوق خود می شتابند. مسجد جامع یزد مرجع هنر ایرانی و اسلامی است و بنایی تاریخی، مذهبی به شمار میرود که به سبک آذری و در دوره حکومت تیموری و بر روی بقایایی از یک آتشکده این بنای زیبا ساخته شده است. مایه افتخار هنر اسلیمی معماران ایرانی مسجد جامع یزد ساخت دو مناره، یک ایوان مرتفع، گنبدخانه و دو شبستان در کنار صحنی بزرگ می باشد که گویی انسان را تماما از بعد مادی جدا کرده و زیبایی های معنویت را به رخ می کشد. این مسجد از ترکیب سه مسجد کوچک ساخته شده است و سازندگان و معماران برای اینکه عشق خود به دین مبین اسلام و مذهب تشیع نشان دهند از خاک کربلا در کاشی کاری نقوش اسلیمی استفاده کرده اند و برای تهیه ملات از گلاب به جای آب استفاده کرده اند. این مسجد که در گذر صد سال ساخته شده است هنوز پای برجاست و در طلب کسانی است که میخواهند در این شهر تاریخی دل خود را به مخلوق خود بسپارند.

همچنین بازار معروف را از دست ندهید : بازار زرگری یزد

عمرولیث صفاری اولین بانی ساخت مسجد بوده است گرچه پس از آن نیز بانیان زیادی در ساخت این مسجد یاری رسانده اند ولی ایشان اولین کسی بود که سنگ بنای ساخت مسجد جامع یزد را گذاشت. ورود به این مسجد در نزدیکی میدان ساعت قرار دارد و برای کسانی که میخواهند به این مکان پر از عشق بروند بهترین راه رفتن به میدان امیرچخماق یزد میباشد.

شهری کویری اما غنی از فرهنگ و عشق به خدا. شهر قنوت و قنات و قناعت که مردمانی خونگرم همچون آفتابش دارد و بناهای قدیمی که در این شهر در انتظار گردشگران هستند. گردشگری در ایران به یک شهر شاید ختم نشود ولی یزد شهری است که در طول تاریخ بسیار مورد توجه بوده است. به شما پیشنهاد می دهیم اگر گذرتان به این شهر دوست داشتنی خورد حتما سری به مسجد جامع یزد بزنید و لحظاتی خوش را برای خودتان و دوستانتان بسازید.