header

مسجد اعظم قم، صاحب عظیم ترین لوستر جهان

فاصله از مرکز استان 3.8 ک.م فاصله از شهرستان قم 2.3 ک.م فاصله از شهر قم 2.3 ک.م

آدرس

(قم - قم - قم)


استان قم - شهرستان قم - خیابان ارم - جبهه‌ی غربی آستانه‌ی مقدسه حضرت معصومه (س)

از زمان های گذشته تا به امروز معماران هنرمند ایرانی در ساخت مسجد و تزئیین و نقشه و نگار آن توجه ویژه ای داشته اند. یکی از این مساجد که با طرح و معماری دقیق و خوش ذوق ایرانی ساخته شده است، مسجد اعظم قم می باشد.

این مسجد که معروف به مسجد آیت الله بروجردی نیز می باشد (بدان جهت که آیت الله سید حسن طباطبایی بروجردی در سال 1337 اهتمام به ساخت آن داشتند.) دارای سه ایوان و معماری و کاشی کاری هنرمندانه ای است. گنبدی بسیار بزرگ بر فراز آن نهاده شده است که اخیرا مزین به بزرگ ترین لوستر پوسته ای جهان گشته است.

علاوه بر آن دارای یک شبستان بزرگ و کتابخانه ای در ضلع غربی مسجد می باشد. این کتابخانه نیز معروف ترین و معتبرترین نسخه های خطی را در خود جای داده است. آرامگاه آیت الله بروجردی نیز در همین مکان می باشد.

این مسجد در جوار حرم حضرت معصومه ساخته شد و اکنون به دلیل طرح های توسعه حرم، جزء حرم گشته است و مرکز تدریس در حوزه علمیه قم می باشد. آیت الله حسین وحید خراسانی و آیت الله مکارم شیرازی درس خود را در این مکان برگزار می کنند و افراد بزرگی چون امام خمینی (ره) و آیت الله گلپایگانی در این مسجد تربیت یافته اند.

با این اوصاف اگر به زیارت حرم حضرت معصومه رفتید حتما ازین بنای زیبا که تبلور ذوق و هنر ایران وایرانی است و با آرامش خاصی آمیخته است دیدن فرمایید.


نویسنده

این جاذبه توسط حمیده پاسبان ثبت شده است

مشخصات

مسجد اعظم قم، صاحب عظیم ترین لوستر جهان

مشخصات
پارکینگ
رایگان
تاکسی
دارد
اتوبوس
دارد
سرویس بهداشتی
دارد

امتیاز کاربران به :

مسجد اعظم قم، صاحب عظیم ترین لوستر جهان

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)