header

ماسوله؛ دیار خانه های زرد رنگ و گلدان های شمعدانی

توضیحات

ماسوله شهر توریستی ،باستانی و کهن در جنوب غربی استان گیلان در بخش سردار جنگل فومن، 55 کیلومتری شهررشت، ۳۶ کیلومتری شهرفومن و ۲۰ کیلومتری شهر ماکلوان واقع شده استیکی از مناطق فوق العاده جذاب برای گردش،تفریح و گذراندن اوقات فراغت در منطقه ای سرسبز، جنگلی و کوهستانی..زبان اصلی مردم ماسوله ، تالشی است. کلمه ماسوله از دو بخش «ماس» و «اوله» تشکیل شده است. بخش اول در فرهنگ های ایرانی به مفهوم کوه و مانع و قسمت دوم نیز به معنای ارتفاع است بنابراین ماسوله را می توان « کوه بلند » نامید. ماسوله بدلیل داشتن آب و هوای دلپذیر، معماری منحصر بفرد و وجود کوهستانهای وسیع،سرسبز و مرتفع یکی از مناطق تاریخی ،گردشگری و توریستی کشور محسوب می شود.

جالب است بدانید سفر به ماسوله فقط معطوف به خود منطقه نمی باشد گردشگران می توانند در مسیر راه فومن به سمت ماسوله از طبیعت بکر و جاده ی فوق العاده زیبا لذت ببرند (لطفا در مسیر جاده حتما با احتیاط رانندگی کنید)

 

قله شاه معلم در ماسوله با ارتفاع ۳٬۰۵۰ متر بلندترین نقطه استان گیلان است. در صورتیکه قصد شما از سفر به ماسوله رفتن به ارتفاعات است حتما لوازم کوهنوردی و تجهیزات گرمایشی بهمراه داشته باشید، عبور از جنگل ها و مسیرهای طعب العبور کوه لذت کوهنوردی برا همیشه در ذهنتان خواهد ماند.

از مناظر و جاذبه های گردشگری شهر ماسوله می توان به بازار ماسوله، آبشار کوسم ،موزه مردم شناسی، امامزاده عون بن محمد، قله شاه معلم، آبشار لار چشمه و ییلاق کور بار اشاره نمود.یکی از نکات قابل توجه در شهر ماسوله نحوه معماری ساختمانها بهمراه بافت قدیمی آنهاست  بطوریکه بهنگام پیاده روی و گردش در بازارهای محلی سقف هرخانه حیاط خانه بالایی و محل پیاده روی عابران و گردشگران می باشد.

اینجا را از دست ندهید! منجیل

غذای محلی و سنتی ماسوله میرزاقاسمی نام دارد .از جمله سوغات ماسوله میتوان به چموش، گلیم، شال و جوراب، صنایع چوبی و فلزی، لباس های محلی و شیرینی اگردک، عروسک های کوچکی که با نخ کاموا بافته می شوند، دستکش و روفرشی (نوعی جوراب ساق کوتاه) نخی و پشمی، لیف حمام، جوراب ساق کوتاه و بلند، کلاه پشمی و . . . اشاره کرد

گردش در بازارهای قدیمی با بافت معماری از گل و اجرو چوب ، گشت و گذار در میان کوچه های آن،دیدن منازل مسکونی با گلدان های شمعدانی آویخته بروی تراس و پنجره ها لذت وصف ناپذیری برای هرگردشگری بهمراه خواهد داشت. اگر قصد سفر به ماسوله را دارید برنامه ریزی برای اقامت چندروزه داشته باشید، برخی از خانه های آنجا برای اجاره آماده پذیرایی از مسافران است در این خانه های سنتی کلیه امکانات گرمایشی و سرمایشی وجود دارد و شما می توانید با اطمنیان کامل شب را در این خانه ها سپری کرده و صبح زود با هوای دلنشین و مطبوع از خواب بیدار شده و صبحانه با نان تازه محلی را تجربه کنید.

در تمامی ماههای سال می توان به ماسوله سفر کرد، هرماه زیبایی های خاص خود رادارد حتی در فصل زمستان هم که هوای این منطقه به شدت سرد و برفی می شود، گردشگران بسیاری برای دیدن ماسوله به گیلان سفر می کنند.

ماسوله را باید دید، در حرف نمیگنجد.smiley

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های گیلان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟