قلعه چالشتر کجاست

قلعه زیبای چالشتر یکی از مهم ترین آثار ملی ایران است که در سال 1379به شماره 2924به ثبت رسیده است این اثر تاریخی در استان چهارمحال و بختیاری در 6 کیلومتری شهر کرد در شهر چالشتر واقع شده است.این قلعه به همت خدا رحم چالشتری برای فرزندانش بنا شده است از این رو به قلعه خدا رحم خان نیز شهره است. شهر چالشتر که خود از جاذبه های محبوب به شمار می رود با وجود این قلعه مورد استقبال گردشگران بسیاری قرار می گیرد. این شهر از ابتدا مورد توجه حاکمان قرار داشت به طوری که در زمان صفوی محل فرمانروایی بزرگان بوده است. چالشتر که از دو واژه چالش و تر تشکیل شده است به معنی میدان جنگ است و این گویای حوادث رقم خورده این شهر است.

قلعه چالشتر
این جاذبه تاریخی  در سال 1321 هجری قمری و در دوران قاجار تاسیس شده است از قسمت هایی از قبیل سردرب، اندرونی، هشتی، بیرونی، حمام و اصطبل و40 ستون تشکیل شده است. وسعت بنا به 12000متر مربع می رسد که در دو قسمت ساخته شده است قسمت شمالی تا دهه 70مورد استفاده بود و قسمت جنوبی پس از تخریب دوباره بازسازی شد و اکنون به عنوان یک اثر ملی از آن یاد می شود.

قلعه چالشتر چهارمحال و بختیاری
معماری بنا به گونه ای است که خانه خان و مسجد در مرکز بنا قرار گرفته است که به چهار دروازه دسترسی دارد و برای افزایش امنیت شب هنگام تمامی دروازه ها بسته می شد.از مهم ترین قسمت های این اثر باستانی خان نشین آن است این قسمت از بنا از 38ستون ،سر در،ایوان برخوردار است ستون های آن سنگی است و با نقوشی حجاری شده است که بر زیبایی های آن افزوده شده است ایوان آن با آجرکاری و کاشی های معرق تزئین شده است هم چنین سر درسنگی که در این قسمت است با گل و گلدان و درختان تاک مرغ و سرو کاج تزئین شده است.در تزینات این قلعه می توان فهمید علاوه بر هنرهای زیبای ایرانی از هنرهای اروپایی هم استفاده شده است به طوری که تمام اتاق ها از نقش هایی با طرح انگلیسی برخوردار است و در این میان می توان تصاویری با طرح های اصیل ایرانی از گل و گلدان،یوسف و زلیخا و لیلی و مجنون و نوشته ای ازآیات قرآن را مشاهده کرد.از قسمت های جذاب دیگر آن حمام قلعه است که با کاشی هایی به رنگ فیروزه ای وسفید پوشیده شده است که درتزئینات این قسمت دقت و ظرافت بسیاری به کار گرفته شده است.

از این جاذبه تفریحی دیدن کنید : روستای گردشگری چم حیدر

قلعه چالشتر
یکی از اتفاقات مهمی که این قلعه تاریخی به خود دیده است اقامت علی اکبر دهخدا است که در این قلعه شروع به جمع آوری اطلاعات لازم برای تدوین لغت نامه مشهور خود کرده است.خوشبختانه به خاطر رسیدگی های لازم بنا همچنان سالم و پابرجا باقی مانده است قلعه که جاذب جمعیت است بازدید کنندگان زیادی را همه ساله به خود جذب می کند و از قطب های توریستس محسوب می شود.