header

قلعه پرتغالی ها قشم

توضیحات

قلعه پرتغالی ها قشم در شمال جزیره قشم و در سواحل خلیج فارس قرار گرفته است. مساحت قلعه بیش از 2 هزار متر مربع است که از سنگ های آهکی و گچی و ملات ساروج ساخته شده است. قلعه های پرتغالی قشم از دوره استعماری پرتغال ها  در بنادر و جزایر جنوب ایران به جا مانده است که برای حفاظت از نظامیان پرتغالی در برابر شورش احتمالی بندرنشین های ایرانی ساخته شد. دیوارهای قطور و قلعه ها از مهمترین آثار باقی مانده از دوره استعماری پرتغال ها هستند.

این جاذبه تاریخی ، توریست های زیادی را سالانه به جزیره قشم جذب می کند. در سال 1507 میلادی یک دریانورد پرتغالی به نام  " آلفونسو آلبرکرک" دستور ساخت قلعه را داد و در سال 1387 احسان یغمایی آن را از زیر خاک بیرون آورد. در کاوش های بعدی این قلعه تعدادی ظروف چینی که مربوط به چین، توپ های جنگی و شیشه هایی که ساخت ونیز بود، یافت شد. بعد ها پرتغالی ها خواستار مرمت قلعه شدند که توسط میراث فرهنگی در ایران موافقت صورت نگرفت.

قلعه قشم مکانی برای انباری بزرگ و جایی برای نگهداری مهمات و سلاح و در مواقع اضطراری پشتیبان دژهایی مانند دژهای هرمز، لارک و قشم را نیز عهده دار بوده است. آب  مورد استفاده را توسط آب باران و آب چاه تامین می کردند و در کانالی زیرزمینی در برکه ها و حوض های قلعه نگهداری می شد. همچنین قلعه شامل اتاق های سربازخانه، آب انبار بزرگ، انبار اسلحه، زندان، کلیسا، تالارو مقر فرماندهی است. قلعه پرتغالی ها و دیگر مکان ها در دهانه خلیج فارس در زمان حکومت صفویان توسط فردی به نام "امام قلی خان" از سرداران شاه عباس، به تصرف ایران درآورده شد.

پیشنهاد سایت گردشگری به شما گردشگر گرامی، بازدید از قلعه پرتغالی ها را حتما در لیست برنامه گردشتان قرار دهید.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های هرمزگان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟