header

قلعه بهستان

توضیحات

قلعه بهستان، قلعه ای عجیب با داستان های خارق العاده

در نزدیکی رودخانه قزل اوزن و در بیست کیلومتری شهر ماهنشان در استان زنجان، قلعه تاریخی قرار دارد که شکل و ظاهرش با تمام قلعه هایی که تا کنون دیده اید تفاوت دارد. این قلعه که بهستان نامیده می شود به کهن دژ نیز معروف است اما محلی ها آن را قلعه دیو می نامند و معتقدند این قلعه عجیب توسط آن ها ساخته شده و روزگاری محل زندگی دیو و پریان بوده است. دیواره بیرونی این قلعه از تعدادی هود یا دودکش جن در کنار یکدیگر تشکیل شده است که ظاهری وهم انگیز به آن بخشیده است.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : آلاداغلار، کوه های رنگین کمانی زنجان

​​​​​​

قلعه بهستان، قلعه ای عجیب با داستان های خارق العاده

قلعه ای از جنس خاک فشرده که تبدیل به خاک نرم شده است و در مرو زمان دچار فرسایش شده و این شکل و شمایل را به خود گرفته است. قلعه ای چند طبقه که هم جنبه دفاعی داشته و هم محلی برای ذخیره آذوقه مردم بوده است. شیوه ساخت قلعه نیز بدین صورت بوده است که ابتدا اتاق های کوچک و بزرگی در دل کوه حفر شده و سپس با گذرگاه ها و دالان هایی این اتاق ها به یکدیگر متصل شده است. کم کم تعداد طبقات افزوده شده و راه پله هایی به شکل زیگزاگ در دو ضلع قلعه ایجاد شده که طبقات را به یکدیگر متصل می کرده است. یکی از راه پله ها و تعدادی از اتاق های قلعه هنوز پابرجا هستند، اما رسیدن به انتهای قلعه تنها با کوهنوردی امکان پذیر است. قلعه در مجاورت رودخانه قزل اوزن قرار گرفته و دودکش های جن نیز در اطراف آن پراکنده اند. اما این قلعه متعلق به چه زمانی است؟

در ابتدا باستان شناسان بر این باور بودند که قلعه متعلق به دوره ساسانیان است. اما کاوش های بعدی آن را از دوران هخامنشیان نیز پیش برد. اما امروزه بر این باورند که این قلعه متعلق به دوران مادها است. دلیل این ادعا وجود رودخانه قزل اوزن است که در ابتدا در مسیر مهاجرت آریایی ها قرار داشته است. وجود روستای کهن ماد آباد در همان نزدیکی نیز این گمان را تقویت می کند. با ظهور اسلام نیز این قلعه پابرجا و مورد استفاده بوده است. وجود محراب های حفاری شده در اتاق ها و همچنین کشف سفال ها و ظروف لعابی قرون 5 تا هفتم هجری این ادعا را ثابت می کند. البته به هنگام اقامت ایل افشار در این منطقه، قلعه مدتی هم در اختیار افشاریان قرار داشته است. 

قلعه بهستان با 64 اتاق کوچک و بزرگ، بقایای یک حوض، آثاری از سیستم لوله کشی منحصربفرد و ظاهر نامعمولش یکی از جذاب ترین قلعه های منطقه ماهنشان است که از لحاظ تاریخی نیز ارزش بالایی دارد.

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های زنجان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟