header

قلعه آوارسین خداآفرین

توضیحات

قلعه آوارسین، قلعه ای در دل جنگل های خداآفرین

شهرستان خدا آفرین در منطقه آزاد ارس  ودر همسایگی جمهوری آذربایجان قرار گرفته است. این شهرستان توسط دو رشته کوه قفقاز و قره باغ احاطه شده و اغلب اراضی آن را جنگل های زیبا و سرسبز پوشانده اند. در ارتفاعات شهرستان خداآفرین ودر نزدیکی روستای آوارسین بقایای قلعه ای تاریخی قرار دارد که به علت نزدیکی به روستا آوارسین به این نام شهره شده است. این قلعه در ارتفاع 1556متری از سطح دریا قرار گرفته، از دو طرف مشرف به ارتفاعات بلند است و از دو سمت دگر مشرف به روستاهای آوارسین و صقین است. قلعه به طور کامل تخریب شده و فقط بقایای دیوارها و چند قسمت از بنای قلعه باقیمانده است.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : دره مکیدی (مکیدی دره سی ) شهرستان کلیبر

 

قلعه آوارسین خداآفرین

بنابر گفته باستان شناسان این قلعه در دوران ساسانی ساخته شده اما تا میانه قرن سوم هجری همواره مورد استفاده قرار مر گرفته است. برخی دیگر بر این باورند که قلعه در دوران اشکانی ساخته شده است. آن چه که از بقایای قلعه باقی مانده نشان می دهد قلعه وسعتی در حدود 100*300 متر مربع داشته و پنج برج استوانه ای مسئولیت حفاظت از آن را بر عهده داشته اند. بقایای یکی از این برج ها هنوز هم به خوبی باقیمانده است. در ضلع شمالی قلعه آثار برج های دیده بانی به چشم می خورد. در قلعه علاوه بر برج ها و دیوارها بقایای آب انبارها نیز به چشم میخورد، یکی روباز و دیگری روبسته.

این جاذبه تاریخی نزدیک را از دست ندهید : پل های خداآفرین کلیبر

این قلعه یکی از استحکامات مهم این منطقه بوده و در طول تاریخ همواره مورد توجه حکومت های مختلف بوده است. اقامت بابک خرمدین در قائله قره باغ در این قلعه به ثبت رسیده است. طبق کاوش های باستان شناسی از این قلعه کشفیاتی شامل تکه های سفالی از هزاره اول قبل از میلاد بدست آمده است اما بیشتر آثار کشف شده مربوط به سده های بعد از اسلام است که نشان از فعال بودن قلعه در این دوران دارد. برای رسیدن به این قلعه باید عازم جاده کلیبر به خدا آفرین شوید. رسیدن به قلعه مستلزم کوهنوردی و جنگل نوردی سبک است و مسیر پوشیده از جنگل های چشم نواز است.

عکس قلعه آوارسین خداآفرین

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان شرقی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟