روستای فیلبند؛ روستایی رویایی در چند قدمی تهران

روستای فیلبند (یا سنگ چال) مسیری کوهستانی دارد و البته آسفالت که این جاده دیدنی و زیبایی های بسیاری دارد با پیچ و خم های بسیار.در جاده فیلبند چشمه ها کوچک و بزرگ و درخت های استواری در میان دشت می بینید که به زیبایی های این جاده افزوده است. چشمه لار,یک از معروفترین این چشمه هایی است که در طول مسیر مشاهده می شود که باید با کمک از اهالی آن منطقه محل دقیق آن را پیدا کرد.

فیلبند نمونه کوچکی از جاذبه های طبیعی بابل محسوب میشود. شمال ایران به خاطر موقعیت منحصر به فردی که دارد همیشه یکی از مقصدهای سفر برای گذراندن تعطیلات است. این بخش از خاک ایران شامل شهرهای مختلف می شود که در میان تمامی شهرهای آن استان مازندران یکی از پربازدیدترین جاذبه به شمار می رود که علاوه بر مناظر جذاب و هوای لطیف نقطه مهمی در کشور محسوب می شود. این اهمیت بهدلیل قرارگرفتن در ساحل جنوبی دریای خزر(مازندران)، هم جواری با چهار کشور ساحلی قزاقزستان، روسیه، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان، امتیازات حمل و نقل دریایی، اسکله های نفتی، وجود کوه دماوند و قرار گرفتن بلندترین آتشفشان آسیا و خاورمیانه در این نقطه میباشد.

موقعیت روستای فیلبند

روستای زیبای فیلبند که از جمله زیباترین روستاهای اطراف بابل  و در دهستان خوشرود واقع شده است و از خصوصیاتی برخوردار است که آن را نسبت به سایر جاذبه ها متمایز کرده است و در رده اول روستاهای گردشگری قرار داده است به همین دلیل روستای جذاب فیلبند به یکی از قطب های مهم توریستی تبدیل شده است که همه ساله گردشگران بسیاری را از داخل و خارج به خود جذب می کند. این روستا که در ارتفاعی حدود 2300متر  از سطح دریا قرار گرفته است مرتفع ترین روستای شرق مازندران است از این رو به بام مازندران شهره شده است.

این ارتفاع زیاد مسیر دسترسی را دشوار کرده است که برای رسیدن به روستای فیلبند باید از راه پر پیچ و خم و صخره ای عبور کرد و از سمت دیگر ارتفاع 2700متری آن از سطح دریا منجرب به تشکیل ابرهای زیبایی در ارتفاعات پایین تر از روستا شده است این ابر ها که با حس خنکی و نرمی توام هستند لذت بی نظیری را به تمام کسانی می دهد که فقط یک بار عبور این ابرها را از کنار پاهایشان حس کرده اند.

روستای فیلبند (یا سنگ چال)

نام گذاری روستا فیلبند

علت نام گذاری روستای فیلبند به خاطر ویژگی ظاهری آن بوده است. فیلبند که کلمه ای مازندرانی است از دو بخش فل به معنای خستگی و بند به معنای بند آمدن و تمام شدن تشکیل شده است که گویای مسیر دشوار و کمی خسته کننده آن است اگرچه برای رسیدن باید کمی سختی را تحمل کرد اما در نهایت روستا جلوه هایی که از طبیعت را به نمایش می گذارد که برای شهرنشین ها لحظات وصف ناپذیر و تکرار نشدنی است.

هوای روستای فیلبند

فیلبند از آب و هوای سرد و کوهستانی برخوردار است به همین دلیل در اکثر روزها هوای خنک با بارش باران و تگرگ همراه است روزها در فیلبند در ابتدا آفتابی و دل انگیز هست ولی با نزدیک شدن به عصر سرد و بارانی می شود این برودت زیاد روستای فیلبند را به ییلاق مناسبی برای گردشگران و حتی اهالی خود روستا تبدیل کرده است. با نزدیک شدن به فصول سرد سال هوا بسیار سرد تر از قبل میشود از این رو در پاییز و زمستان روستا خالی از سکنه می شود و اهالی آن برای گذراندن این شش ماه به روستاهای دیگر می روند.

روستای فیلبند کجاست

چشمه لار روستای فیلبند

روستای فیلبند جاذبه های تاریخی و طبیعی زیادی دارد که چشمه لار فیلبند یکی از آن ها است. این چشمه در زمره آب های معدنی قرار دارد که در اطراف روستا از دل زمین می جوشد آب این چشمه برای بیماری های کلیوی و استخوان درد به کار می آید و معمولا گردشگرانی که به این مکان سفر می کنند از این چشمه های آب معدنی بهترین بهره را می برند.

روستای سنگ چال

روستای سنگ چال و جنگل های چلاو از جاذبه های طبیعی دیگر در نزدیکی روستا فیلبند هستند. روستای سنگ چال سراسر با کلبه های چوبی پوشیده شده است. این کلبه های چوبی که بر روی سبزه ها ساخته شده اند غذای دام هایی می شود که برای چرا به این مکان می آیند و برای کسانی که قصد پیاده روی در روستای سنگ چال را دارند همراه با لحظات خوش و به یادماندنی می شود. مردم روستای سنگ چال آداب و رسوم منحصر به فردی دارند به طوری که در تمام جشن های بومی لباس های رنگی و محلی می پوشند و به انجام مراسم می پردازند، شغل اصلی آن ها دامداری است که با فروش محصولات لبنی و طبیعی امرار معاش میکنند، زنان این روستا هم صنایع دستی شمالی را تولید می کنند و در جشنواره هایی که در مردادماه برگزار می شود به فروش این محصولات می پردازند. روستای سنگ چال جاذبه معنوی به نام امامزاده یحیی دارد که برای زیارت حتما باید همراه اهالی روستا به آن جا بروید تا گم نشوید.

عکس روستای فیلبند -روستای سنگچال

امامزاده قاسم

امامزاده قاسم یکی دیگر اماکن مذهبی بابل است که در کوه های جنوبی فیلبند واقع شده است و از مسیر طولانی با پستی و بلندی زیادی برخوردار است و برای رفتن به آن جا باید مسیر را دقیق بشناسید. در کنار امام زاده قاسم اقامتگاهی وجود دارد که مردم زیادی هم برای زیارت و هم برای تماشای صحنه ها بی نظیر طبیعت این منطقه از آن استفاده می کنند.

روستای رستم چال

با کمی فاصله از امام زاده قاسم روستایی وجود دارد که بر زیبایی فیلبند اضافه کرده است. این روستا رستم چال نام دارد و علت نام گذاری آن به خاطر دو گودال بزرگی است که بر اثر اصابت دو شهاب سنگ به وجود آمده اند.

زمان بازدید

روستای فیلبند در تمام فصل ها مملو از شگفتی و زیبای است ولی به خاطر هوای کوهستانی و مسیر دسترسی دشوار اوج بازدید را در تابستان دارد در این موقع از سال روستای فیلبند هم ییلاق اهالی روستا می شود و هم مورد استقبال گرم گردشگران زیادی قرار می گیرد.

اقامتگاه روستای فیلبند

روستای فیلبند از جمله جاهای دیدنی بابل است که فقط خانه های روستایی و چوبی دارد و هیچ گونه هتل یا مهمانپذیری ندارد و فقط یک مسافرخانه به نام تکیه غرب دارد که از امکانات اولیه و محدودی برخوردار است از این رو پیدا کردن محلی که مناسب برای چند روز باشد بسیار دشوار و گاها پر هزینه است، اما جهت رفاه حال گردشگران تعدادی کلبه چوبی در نظر گرفته شده است که برای ساکنان روستای فیلبند است و برای آگاهی از وضعیت کلبه های اجاری و رزرو آن ها می توان از طریق اینترنتی رزرو کلبه فیلبند را انجام دهید. اما اگر تمایل به کمپ زدن را داشته باشید به دلیل نوسان های آب و هوایی حتما باید قبل از سفر اطلاع دقیقی از وضعیت هوایی آن جا داشته باشید.

روستای فیلبند کجاست - تصاویر

لوازم سفر به روستای فیلبند

از آن جایی که امکانات روستای فیلبند محدود است حتما باید لوازم و تجهیزات کافی اعم از لباس گرم، کفش، پوتین، بادگیر، بارانی، مواد غذایی و آب  مورد نیاز در مدت روزهای اقامت، کوله پشتی، کیسه خواب، پتو، بالش و چتر به همراه داشته باشید. یکی از مشکلاتی که ممکن است به وجود بیاید عدم دسترسی به اینترنت و نبود تابلوهای راهنما است، بنابراین باید قبل سفر به موقعیت و مسیرهای آن کاملا آشنا باشید تا بدون هیچ گونه مشکلی از سفر و تفریح خود به این مکان نهایت لذت را ببرید.

راه دسترسی

اگر تصمیم به سفر با ماشین شخصی از تهران به روستای فیلبند را داشته باشید باید از طریق بزرگراه تهران – پردیس از شهر رودهن به خروجی جاده هراز سپس به جنگل های الیمستان و روستای پرن بروید و وارد مسیر فرعی جاده فیلبند شوید و بعد از گذر از روستاهای پاشاکلا و سنگ چال به روستای فیلبند برسید. به طور کلی فاصله تهران تا فیلبند 170 کیلومتر است ولی به خاطر پیچ و خم مسیر حدود 5 ساعت زمان لازم است.
اما اگر از شهرهای شمال شرقی یا مشهد قصد سفر به این روستای بی همتا را داشته باشید باید در ابتدا به شهر ساری، بابل، آمل بروید و در نهایت به فیلبند برسید و در صورت سفر از شهرهای شمال غرب باید از طریق رشت، آمل اقدام کرد.
 اگر تمایل به بازدید گروهی را داشته باشید می توانید از تورهای چند روزه به این روستای زیبا سفر کنید. لازم به ذکر است به دلیل برودت زیاد هوا حتما از روزهای آفتابی برای گردش و تفریح و سفر به روستای فیلبند استفاده کنید و از سفر در روزهای برفی و بارانی و شش ماه دوم سال اجتناب کنید.

روستای فیلبند - روستای سنگچال