header

غار کاوات

توضیحات

استان کرمانشاه که مملو از زیبایی های طبیعی است یکی دیگر از جلوه های بی نظیر طبیعت را در خود جای داده است که غار کاوات یکی از این جاذبه های بی نظیر است. برای دیدن این اثر طبیعی باید به منطقه اورامان که در مسیر راه کرمانشاه به پاوه هست رفت. این غار بی نظیر در رشته کوه شاهو و در شمال دره ی سرسبز قوری قلعه قرار دارد.
غار کاوات که از ویژگی های منحصر به فردی برخودار هست  دارای دهنه کوچکی می باشد این دهنه که شکل یک سوراخ هست به ابعاد 15در8متر می رسد. این اثر طبیعی در ارتفاع 1660متر از سطح دریا قرار دارد. آنچه باعث تمایز این غار با دیگر غارها شده است ورودی آن می باشد که با شیب بسیار تندی همراه است. شیب که به طول 115 مترو به عرض 70 متر هست به ارتفاع 61 متر الی 80 متر می رسد به همین دلیل حرکت در غار باسختی زیادی همراه است. در انتهای این شیب خطرناک دهنه دیگری وجود دارد این دهنه که از ابعاد کوچک تری برخوردار است از ویژگی های خاص غار کاوات بشمار می رود.

در40 متری این دهنه برکه آب زیبایی قرار دارد. این برکه به طول 15 متر و عمق70سانتی متر است. منابع که در تامین آب این برکه دخالت دارند آب جوانرود و آب روستای اطراف می باشد به همین دلیل آب برکه در تمام فصول مملو پرآب هست اگرچه گاها بر اثر کم آبی از آب کمی برخوردار شده است ولی هرگز خشک نشده است.
دهنه ی کوچک غار به شاخه ی اصلی غار که به طول 40متر می رسد ختم می شود. در سمت چپ این شاخه نهر کوچکی قرار دارد و آب این نهر به اعماق پایین تری راه پیدا می کند. پس از طی این 40 متر، غار به دو شاخه تقسیم می شود. شاخه ی سمت راست  دارای حفره و آب زیرزمینی است و شاخه ی سمت چپ دارای عمق 8 متری است. از ویژگی های جذاب این شاخه وجود برکه آبی است که طول آن 60 متر و عمق آن 20 متر است ازخصوصیات جالب این قسمت یکی شدن سقف غار و سطح آب  برکه هست.

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های کرمانشاه روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟