header

غار قوری قلعه

توضیحات

از هفتمین اثر طبیعی ملی ایران می توان به غار قوری قلعه اشاره کرد. این غار که در25 کیلومتری شهر روانسر در دامنه کوه شاهو قرار دارد در سال 1387در فهرست میراث طبیعی ایران به عنوان  پنجاه و چهارمین اثر ملی به ثبت رسید.
این جاذبه طبیعی که  بزرگترین غار آبی خاورمیانه هست قدمتی 65 میلیون ساله دارد. آنچه باعث نام گذاری قوری قلعه بر این اثر طبیعی شد وجود یک قلعه شبیه قوری هست که در یک کیلومتری این غار قرار دارد ولی بر اثر گذر زمان می توان گفت که تقریبا از بین رفته است.
این جاذبه ی تماشایی که طولی بیش از 12متر دارد و عمق آن حدود سه هزار متر می رسد از چند تالار و حوضچه تشکیل شده است که دارای مسیرهای پیچ در پیچ هست در طول این مسیر می توان نقش و نگارهایی از قندیل راکه به دست طبیعت ساخته شده اند تماشا کرد.
اولین تالار با وجود قندیل های بسیار زیبایی که دارد به نام تالار مریم شناخته میشود علت این نام گذاری به خاطر قندیلی هست که شبیه حضرت مریم است.
تالار بتهون که درعمق هزار متری است یک حوضچه ی آبی دارد از ویژگی های بی نظیر این غار وجود قندیل هایی در این تالار است که که با لمس آن ها می توان صدای موسیقی راشنید.
از قسمت های جذاب  این غار تالار عروس است که هنگام حرکت جای پا در آن می ماند این تالار مملو از قندیل های سفید و کریستالی است.
از ویژگی این غار که نظیر آن را نمی توان در جایی یافت وجود آبشار هایی هست که در عمق 2700 و در ارتفاع 10 تا 14متر قرار دارد آب این آبشار ها که از ذوب برف های کوه تامین می شود  به حوضچه هایی می رسد که امکان قایق سواری را در داخل غار فراهم می کند .
و در نهایت تونل برزخ شگفت انگیز ترین تونل غار است انتهای غار که به این تونل ختم می شود هنوز کشف نشده است.غار قوری قلعه از مسیر دسترسی آسانی برخوردار است. مسیر بیرون آن آسفالت بوده و مسیر داخل آن هموار هست که مناسب برای اندکی پیاده روی می باشد. آنچه باعث شده است تا غار در طول سال مورد بازدید قرار گیرد دمای مطبوع آن بین 7 تا11 درجه سانتی گراد هست.
 براثر آب های موجود رطوبت غار بین 40 تا60درصد است که این مقدار رطوبت باعث ایجاد احساس خنکی می شود.
این غار که محل زندگی شکارچیان در عصر حجر بوده و در نوبه ی خود نمونه بی نظیری می باشد محل زندگی یک نوع خفاش کم یاب نیزهست.
در بیرون غار دره ای جود دارد. این دره دارای چشمه های طبیعی است. سراسر این دره مملو از پوشش گیاهی هست که محیط مناسبی را برای زندگی حیوانات فراهم کرده است.

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های کرمانشاه روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟