header

غار آویشوی

توضیحات

غار زیبای آویشو :

گیلان علاوه بر آبشارها ، طبیعت سرسبز و چشم انداز های بکر خود مملو از غارهای شگفت انگیزی است که در دل کوه ها جای گرفته اند.

17 غار بزرگ و کوچک در شهر شاندرمن ؛ شهرستان ماسال وجود دارد که غار آوایشو یا آبیشو (به زبان محلی آویشو) با هوایی فوق العاده سرد و با قدمتی بیش از 75 میلیون سال بزرگترین و بلند ترین آنهاست و در 40 کیلومتری جنوب غربی این شهر وجود دارد.

از این جاذبه نزدیک هم دیدن کنید : منطقه ییلاقی دشت النزه ماسال

 

غار آویشوی

ویژگی های خارق العاده غار آویشو:

این غار با هفت آبشار دیدنی و قندیل های آهکی موجود در سقف، در ارتفاع 1300 متری از سطح دریا قرار گرفته و یکی از شگفت انگیزترین غارهای طبیعی ایران محسوب می شود.

اقامتگاه نزدیک به شما : اتاقک چوبی ماسال

ورودی این غار آهکی هر ببینده ای را متعجب می کند و دهانه بسیار بزرگ آن به ارتفاع 19 متر و عرض 14 متر در میان غارهای استان گیلان بی نظیر است.

غارنوردان بیش از 2 هزار متر از عمق غار آویشو را کشف کرده اند. همچنین در یکی از این غارها 3 عدد مومیائی وجود دارد که به دلیل تله گذاری باستانی داخل غار کسی موفق به کشف آنها نشده است.

فضای داخلی غار به اندازه ای زیباست که سفر به درون آن حکم سفر به سرزمین عجایب را دارد و تا مدت ها در یاد هر گردشگر می ماند.

ستون های آهکی عظیم و اشکال فوق العاده زیبای آهکی آن که طی چندین سال به دست طبیعت ساخته شده اند، تصویری ماندگار را در ذهن هر بیننده ای خلق خواهد کرد. این اشکال آهکی که از لحاظ زمین شناختی جزو اشکال کاردستی در سنگهای کربناته بشمار می رود بر اثر عبور آب های جاری بر روی سنگ های آهکی در دل کوه و فرسایش سنگ ها و حل شدن مواد معدنی آنها در آب و در مدت زمان بسیار طولانی ایجاد شده است.

می توان گفت تا زمانی که شما را این غار را از نزدیک ندیده باشید؛ مفهوم اصلی غار برای شما آشکار نشده است. غار آویشوی که به تازگی کشف شده و در نوع خود یکی از کم نظیرترین غارها در سطح کشور است؛ در صورت برنامه ریزی می تواند به منطقه نمونه گردشگری تبدیل شود.

مسیر رسیدن به غار آویشو :

مسیر رسیدن به غار آویشوی در حین تماشای مناظر بکر اطراف، آنقدر زیبا و جذاب است که خود به تنهائی یک جاذبه گردشگری جداگانه به حساب می آید. برای رسیدن به این غار منحصر بفرد، باید از شهرستان ماسال- شهر شاندرمن- منطقه ی آویشو در 4 کیلومتری شهر شاندرمن و در دل جنگل سفر کنید.

بطور دقیق باید گفت: غار آویشو بین مناطق "تائی بنه" و "انده چو" و "خماسون" در دره ای کم آب قرار گرفته است.

جاذبه های طبیعی و گردشگری منطقه:

منطقه جنگلی طلاسکو،  منطقه باستانی اسبه ریسه با غارها و صخره های بلند، منطقه یادمانی مشهد میرزا ( محل شهادت میرزا کوچک خان جنگلی )، مناطق ییلاقی تاریخی سنگ بست، دره خون، گردشگاه جنگلی ریزه مندان، ییلاق شالماء، دشت النزه و ویرگاه،  خندیله پشت، خشکه دریا، تلارگاه ملومه بند، غارآویشو، مناطق باستانی درخانه، گیله سرا، وردم، سورکوم، آری دول، شالماء، چسلی، ییلاق تلارگاه، ییلاق خندیله پشت، ییلاق بیلگاه دول، ییلاق مورجونه، ییلاق اسپی دشت، ییلاق رشته پشت، ییلاق مولومه بند، ییلاق شنبه راه، ییلاق اولسبلنگاه،  ییلاق واشیار،  ییلاق سی فی، ییلاق نمنه پشت و ییلاق سوچاله

مناطق زیارتگاهی و اماکن مذهبی:

  • بقعه متبرکه "سبز قبا"  از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع)،
  • بقعه " امامزاده میرزا" از نوادگان امام موسی کاظم (ع)،
  • بقعه متبرکه " پیر جلودار"  و آقا سرای فومن،
  • بقعه "عون بن علی"  فرزند محمد حنیفه از فرزندان امام علی (ع)

 

به امید آنکه روزی ایران گردیمان را کامل کنیم که ایران ما پر از زیبایی های بی نظیر است .laugh

منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم...

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های گیلان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟