غار های محلات

همواره غارها مکان هایی مملو از رمز و رازهای قرن ها قبل هستند که گاها بر دیوارهای آنان نقش و خطوط حجاری شده ای را می توان دید که مربوط به زمان انسانهای اولیه است و یا اکنون محل سکونت جانواران شده است از این رو غارها بهترین محل برای مطالعات ،کشف وجمع آوری اطلاعات به شمار می رود. برخی از این غارها نیز بخشی از حوادث تاریخ را در خود جای داده اند که برای آیندگان از ارزش و اهمیت بسیاری برخوردار است از جمله این غارها ، غار آزادخان است که در استان مرکزی در 10 کیلومتری شهرستان محلات در شمال روستای سنجه باشی قرار دارد. غار آزاد خان قدمت بسیاری دارد و علت نام گذاری آن به دلیل وقوع اتفاقی در گذشته است.
در زمان های دور که شهر محلات به روستای پورکان شناخته می شد مورد حمله آزادخان یکی از سرکردگان افغانی قرار می گیرد این حمله که به خاطر عدم پرداخت مالیات توسط علی بیک به بیگانگان بود منجرب به پناه بردن مردم به این غار شد که در نهایت دهنه غار توسط آزاد خان بسته شد و مردمی که در این غار حبس بودند بر اثر گرسنگی جان خود را از دست می دهند.

 

غار آزادخان،غار،غار آزادخان در مرکزی،غار آزادخان در استان مرکزی،غار آزادخان در اراک،غار آزاد خان اراک،عکس غار آزادخان،عکس از غار آزادخان،عکس از غار آزادخان اراک،عکس از غار آزادخان در استان مرکزی

وضعیت غار آزادخان
این غار زیبا دهنه بیضی شکل  به ابعاد 3 در 5 متر دارد و برخلاف غار های دیگر که از دهنه ی کوچک برخوردار هستند ورود به آن آسان است. ورودی غار تقریبا کوچک است ولی چند متر بعد یک تالار بسیار بزرگ و جذاب به مساحت 6156 متر وجود دارد که مملو از پرده های سنگی ،ستون ها،مجسمه های استالاکتیتی و استالاگمیتی است این سنگ ها و ستون ها به بهترین نحوه ممکن در کنار هم قرار گرفته اند و جلوه های بی نظیری را به وجود آورده اند سقف غار از سوراخ های بسیار ریزی برخوردار است که در هنگام بارش باران از سقف آب هایی چکه می کند و در کف غار جمع می شود وجود آب ها در سطح غار در زیبایی این مجموعه تاثیر به سزایی گذاشته است.
غار  بی نظیر آزادخان از جاذبه های مهم توریستی به شمار می رود که در فصول بهار و تابستان مورد استقبال گرم گردشگران قرار می گیرد این غار که در زمره جاذبه ای طبیعی قرار دارد یکی از محبوب ترین جاذبه های این استان را به خود اختصاص داده است.

 

                                    سفر خوبی را برای شما آرزومندیم