کاخ بهارستان جاذبه  بسیار زیبای استان تهران است که در میدان بهارستان واقع شده است. این کاخ که به عمارت بهارستان هم شناخته می شود بنایی تاریخی است که در فراز و نشیب های زمان پابرجا مانده است. کاخ بهارستان که از لحاظ معماری و موقعیت منحصر به فردی که در گذر زمان داشت از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، در سال 1357 به شماره 1605 در لیست آثار ملی ایران  قرار گرفت.

تاریخچه عمارت بهارستان

 این بنای تاریخی در سده سیزدهم خورشیدی یعنی در سال 1289 هجری قمری به دستور حسن خان سپهسالار قزوینی بنا شد و برای ساخت این عمارت باشکوه از معماران برجسته آن زمان به ویژه میرزا مهدی خان ممتحن الدوله شقاقی بهره برد که کاخ بهارستان را با ترکیبی از معماری سنتی قاجاری و معماری غربی در سال 1295به اتمام رساند.

عمارت بهارستان تهران

معماری سنتی و شگرف عمارت بهارستان تهران

کاخ بهارستان حدود 5 هکتار را به خود اختصاص داده است و شامل بخش های متفاوتی از قبیل مسجد، مدرسه سپهسالار ، آب انبار، قنات، باغ و خانه می شود که با نهایت ظرافت هنر معماری در کنار هم این مجموعه ماندگار را پدید آوردند و آن را به یکی از جاهای تاریخی تهران تبدیل کرده است. کاخ بهارستان که در ابتدا فقط برای سکونت حسن خان سپهسالار بود با فوت او این عمارت به دست ناصر الدین شاه افتاد و از این عمارت برای پذیرایی مهمان های داخلی و خارجی خود و مراسم های دولتی استفاده می کرد. بعدها با روی کار آمدن مظفرالدین شاه و انقلاب مشروطه ،کاخ بهارستان بار دیگر تغییر کاربری داد و محلی برای نشست های شورای ملی تبدیل شد . در این زمان با آغاز کار مجلس شورای ملی کاخ بهارستان نیز به دارالشورای ملی شناخته شد و همزمان با شروع فعالیت ها در این کاخ دو تندیس برنزی شیر و خورشید همراه با لوح فلزی عدل ظفر بر سر در ورودی کاخ بهارستان نصب شد که در آن زمان نماد پارلمان ایران به شمار می آمد اما در سال 1357 با پیروزی انقلاب این دو تندیس به همراه لوح ظفر به موزه انتقال داده شد. اگر قصد تهرانگردی دارید، حتما بازدید از این جاذبه طبیعی تهران و اماکن مذهبی تهران را در لیست برنامه های خود بگنجانید.

موزه مجلس در کاخ بهارستان

کاخ بهارستان در طی این حوادث رقم خورده سه بار آتش سوزی و یک بار بمباران شد اما با این حال اکثر قسمت های آن سالم باقی مانده است و علاوه بر اینکه هنوز هم برای نشست های ملی استفاده می شود با اسنادی که در موزه آن نگهداری می شود بخشی از تاریخ را یادآور همگان می شود. این موزه که پس از سال 1357 راه اندازی شده است موزه مجلس نام گرفته است و آثار ارزشمند ملی مربوط به دوران های قبل است در آن نگهداری می شود. موزه مجلس نیز از جمله جاهای دیدنی تهران به شمار می رود.