تاریخچه عمارت امیر مفخم بختیاری

وجود آثار باستانی در یک شهر گویای حوادث رقم خورده ای است که می تواند اطلاعات دقیقی را  از گذشته به ما بدهد عمارت امیر مفخم بختیاری  یکی از مهم ترین آثار استان مرکزی است که مربوط به دوران قاجار است و به خاطر قدمت زیادی که دارد از مهم ترین آثار باستانی به شمار می رود . این اثر باستانی که در زمره جاذبه تاریخی قرار گرفته است در  شهر خمین در روستا شهابیه واقع شده است عمارت امیر مفخم بختیاری که به عمارت باغ خسروانی نیز شهره است قدمت بسیاری دارد و در سال 1385 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است . این بنا که متعلق به لطف علی خان امیر مفخم یکی از شخصیت های برجسته دوران قاجار است با معماری اصیل قاجار ساخته شده است.

 

عمارت،عمارت امیر مفخم،عمارت امیر مخفم بختیاری

 

امیر مفخم بختیاری کیست
لطف علی خان امیر مفخم از مردان پر نفوذ قاجاری بود و یکی از طرفداران محمد علی شاه به شمار می رفت که وزارت جنگ ها را بر عهده داشت.امیر مفخم که اصالتا بختیاری بود و خانواده او از بزرگان ایل بختیاری به شمار می رفت طرفداران مشروطه بودند و به همین علت بعد از مدتی امیر مفخم خان به مشروطه خواهان پیوست و دست از حمایت محمد علی شاه برداشت.از کارهای با ارزشی که در دوران قدرت خود انجام داد آگاهی دادن به قشون بختیاری از جنگ پیش رو با محمد علی شاه ،جنگ با سالار الدوله، سرکوبی اشرار اردبیل،دفع محمد حسن خان کاشی،دستگیری قوام السلطنه و از همه مهم تر مقابله با نیروهای روس و انگلیس در جنگ جهانی اول بود او در طول این جنگ از ملک شخصی خود یعنی قلعه دزک برای برنامه ریزی ها و اتحاد بین انقلابیون و مردم بختیاری استفاده کرد.
این قلعه که در 32 کیلومتری جنوب شرق شهر کرد و در روستای دزک قرار دارد نقش مهمی را در تاریخ و سیاست دوره قاجار داشته است به طوری که از اواسط سلسله قاجار این روستا محل زندگی تمامی بزرگان و حاکمان قرار گرفته است که در این میان می توان به دکتر مصدق، ملک الشعرای بهار،فرخی یزدی، وحیدی دستگردی و علی اکبر دهخدا اشاره کرد که بعد از آمدن به این قلعه لغت نامه مشهور خود را تدوین و کامل کرد.

 

عمارت،عمارت امیر مفخم،عمارت امیر مخفم بختیاری


 متاسفانه  از  این عمارت تاریخی فقط یک بنای آسیب دیده باقی مانده است از این رو در سال 1387در فهرست میراث فرهنگی به ثبت رسید تا شاید از نابودی آن جلوگیری شود و در سال های اخیر به همت برخی از مسئولان این بنا مورد ترمیم و بازسازی قرار گرفته است تا در حفظ هر چه بیشتر این اثر قدمی برداشته شود.

 

                                            سفر خوبی را برای شما آرزومندیم