طاق بستان کجاست

طاق بستان یکی از مشهورترین بناهای تاریخی استان کرمانشاه است که در نه کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه قرار دارد. طاق بستان که در زبان کردی با نام  طاقوه سان،یعنی طاقی از که سنگ ساخته شده است شناخته می شود، به عنوان نخستین تابلوی سنگی جهان با رعایت اصول نقاشی  شناخته می شود که متعلق به دوره ساسانیان در قرن سوم میلادی است.

این طاق زیبای سنگی که بر دل یک صخره سنگی زیبا در منطقه ای سرسبز و در مجاورت یک چشمه قرار دارد دارای اطلاعات تاریخی بسیار مهمی است. نخستین و بزرگ ترین طاق این بنای تاریخی با نمایش نقش فرشتگان بالدار به همراه صحنه هایی از شکار با نقوش حیواناتی همچون فیل و اسب  در ورودی آغاز می شود. نقوشی که بیشتر یادآور مراسم بزم و شادی و جشن های بزرگ است.

طاق بستان یکی از مشهورترین بناهای تاریخی استان کرمانشاه است. طاق بستان در نه کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه قرار دارد.

در کنار این نقوش زیبا صحنه هایی از شکار پرندگان و حتی ماهیگیری در مردابی کوچک نیز به تصویر کشیده شده است. طاق بزرگ مراسم جشن تاجگذاری خسروپرویز را به تصویر کشیده است. در این طاق یک ایوان مستطیلی شکل تعبیه شده است. خسروپرویز در وسط طاق قرار دارد و در یک سوی او آناهیتا و در سوی دیگر فروهر با تاجی زیبا قرار گرفته است. آناهیتا و فروهر  هر دو از خدایگان قبل از زرتشت هستند که در آن دوران از جایگاه بالایی در میان مردم برخوردار بودند. پادشاه لباسی فاخر با جزئیات تمام برتن دارد. شلواری چین دار و کمربندی که به کمر بسته شده است. در زیر پای پادشاه تصویر یک سوارکار که لباس رزرم بر تن کرده است به چشم می خورد.  از هویت سوار زره پوش اطلاع دقیق در دست نیست.

در سوی دیگر از این طاق بزرگ زنان در حال نواختن چنگ به تصویر کشیده شده اند. بر بلندای طاق هم نقش یک ماه هلالی به زیبایی تمام حجاری شده است. در کنار طاق بزرگ طاقی کوچک تر نیز قرار دارد. طاق کوچک هم حاوی تصاویر تاجگذاری شاهپور دوم و سوم است. بر روی طاق کوچک کتیبه ها و سنگ نوشته هایی خودنمایی می کنند که به زبان پهلوی حکاکی شده اند. تندیس شاهپور دوم و شاهپور سوم نیز بر بالای طاق کوچک حجاری شده و کتیبه ها در پایین دست طاق قرار دارند. زیر پای شاهپور دوم تصویر ژولیان امپراطور رم حکاکی شده است که به دست پادشاه اسیر شده است. در زمان قاجار و در زمان حکومت محمدعلی شاه قاجار نیز کتیبه ای بر سینه طاق بستان حک شده که دور تا دور آن را کتیبه ای به خط نستعلیق در بر گرفته است. این کتیبه تاریخی آسیب زیادی به طاق بستان وارد کرده است.

طاق بستان در نه کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه قرار دارد.

در سال های اخیر در کنار 78 پله سنگی تراشیده شده در طاق بستان تصاویر از کنده کاری های دیگر نیز کشف شده است. چم انداز زیبای اطراف طاق بستان سبب شده تا این بنای تناریخی به تفرجگاهی زیبا و محبوب تبدیل شود