header

سراب کرتول

توضیحات

وجود رودها، چشمه ها و سراب ها که به طور طبیعی به وجود آمده اند در زندگی مردم نقش به سزایی دارد و سال های بسیاری مورد استفاده مردم برای گذران زندگی و آباد کردن زمین های اطراف قرار گرفته است و گاها در درآمد مردم منطقه هم تاثیر گذاشته است. سراب کرتول که با وجود آن منطقه ای سرسبز شده است در استان لرستان در شمال غرب شهر بروجرد در دامنه کوه های زیبای گرین ،در میان قله های هیجده یال، و در بین قه های نهاوند که شامل یال کبود، چل نابالغان و دره سیب  واقع شده است. سراب کرتل که با آن کرتیل هم می گویند یکی از تفرجگاه های محبوب در نزدیکی روستای توده زن از توابع اشترینان است.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : روخانه سیمره


روستای توده زن در شهر بروجرد در دهستان گودرزی و در بخش اشترینان قرار دارد و مردم آن بیشتر به کار کشاورزی و دامداری و باغداری می پردازند که در آمد خود را از طریق فروش محصولات گندم،یونجه،شبدر،جو،سیب،انگور و گردو به دست می آورند تمام زمین های زراعی و باغ های این روستا توسط آب سراب کرتول آبیاری می شود به همین دلیل وجود این سراب برای روستا حیاتی است و از ارزش بسیاری در بین مردم برخوردار است. پس از آب شدن برف کوه ها در فصل بهار و تابستان رودخانه ای جاری می شود که از سراب به سمت روستای توده زن حرکت می کند و سپس به این باغ های گردو و زرد آلو می رسد درختان این باغ به خصوص درختان گردو قدمت بیش از 200 سال دارند که بخشی از اقتصاد مردم اهالی را به خود اختصاص داده است و از طریق آب این رودخانه که از سراب سرچشمه می گیرد تامین می شود.

این جاذبه خاص یکی از قطب های توریستی است و گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند و دسترسی به آن از طریق جاده بروجرد- اشترینان و جاده فرعی روستای توده زن امکان پذیر است. سراب کرتول برای مردم اهالی از نعمت خاصی برخودار است و سراسر این منطقه را سرسبز و مملو از پوشش های گیاهی کرده است طبیعت بکر و منحصر به فرد زیستگاه گونه ای از حیوانات شده است محیط اطراف این سراب بسیار آرام و دلنشین است. اگرچه بازدیدکنندگان زیادی به این مکان می آیند ولی نیازمند ایجاد امکانات رفاهی و توجه به محیط برای جلوگیری از آسیب ها است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های لرستان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟