header

سد کبار، قدیمی ترین سد قوسی جهان

توضیحات

سد کبار قم یکی از قدیمی ترین سدهای قوسی جهان می باشد که بر رودخانه کبار ساخته شده است. این سد تاریخی در دشت کبار، 24 کیلومتری شهر قم در مسیر جاده قم به کاشان قرار دارد و از توابع بخش کهک محسوب می شود.         

سد کبار قم قدمت این سد تاریخی به 700 سال می رسد که برخی آن را به پیش از دوران صفوی تخمین زده اند. معماری منحصر به فرد آن دلیل پابرجا ماندن آن بعد از گذر سالیان دراز می باشد چراکه این سد به صورت قوسی و در میانه ی دو کوه بنا شده است و مصالح آن از ملات سنگ و ساروج می باشد که در بقای آن بی تاثیر نبوده است. در قدیم برای انتقال آب آن از لوله های سفالی استفاده می شده است و اکنون این لوله ها در موزه ی آب تهران نگهداری می شود.

سد کبار قم

در حال حاضر این سد با 26 متر طول و 55 متر عرض ظرفیت 450 هزار متر مکعب آب را دارد که در بارندگی های اخیر تمام ظرفیت آن پر شده است و همچنان پابرجا مانده است.

سد کبار قم

شما می توانید علاوه بر گشت و گذار در دشت زیبای کبار و دیدن این دریاچه پر از آب از کاروانسرای تاریخی پاسنگان و چهار طاقی که در نزدیکی سد می باشد دیدن فرمایید. گردشگری 724 همراه شماست. نصب اپلیکیشن گردشگری 724 به شما در بازدید از جاذبه های اطراف منطقه کمک می کند.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های قم روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟