سد پی پشت قشم، در روستای پی پشت قرار دارد و روستای پی پشت در 37 کیلومتری شمال شهر قشم واقع شده است. قدمت سد، حدوداً به 15 تا 18 قرن پیش بر می گردد. تاکنون  سد پی پشت در برابر طغیان ها مانع بسیار خوبی بوده است. همچنین ساخت این سد به دوره ساسانیان نسبت داده شده است. سد پی پشت که به آن آب بند پی پشت نیز می گویند، در تنگه کوه ایجاد شده است و مصالح بکار رفته در این سد از لاشه سنگ و ساروج است. پیشنهاد می کنیم در لیست بازدید از مکان های تفریحی در سفرتان به جزیره قشم، این جاذبه دیدنی را حتما قرار دهید.yes

 

آب سد ساسانی پی پشت، باعث ایجاد دشت های بسیار بزرگ و سر سبز شده است. در جزیره زیبای قشم، آب شیرین ارزش حیاتی دارد. آب های شیرین در فصل های بارش باران در سد پی پشت جمع می شوند و مورد مصرف اهالی منطقه جهت شرب و کشاورزی استفاده می شوند. سد پی پشت در جزیره قشم از جاذبه های شگفت انگیز برای گردشگران به شمار می رود. اهمیت این سد نیز قابل توجه است بطوریکه کارشناسان میراث فرهنگی از نظر قدمت و سابقه تاریخی، یکی از مهم ترین سدهای جزیره قشم را سد پی پشت دانسته اند.

 

نکته قابل توجه اینکه در کتاب ها و نوشته های پژوهشگران درباره سد، کلمه (سد دم) را خواهید دید که اشتباه است و عنوان درست سد، آب بند ساسانی پی پشت می باشد. علت استفاده از عبارت سد دم، بخاطر اینست که انگلیسی ها و پرتغالی ها به سد، DAM می گفتند و در دوره تسلط خارجی ها ، با این نام اشتباه از سد پی پشت یاد شده است. این مکان دیدنی در تمام ماه ها در طول سال گردشگران و مسافران زیادی را جذب می کند. بازدید از سد پی پشت قشم و تفکر در مورد ساخت آن، ما را به این نکته مهم  می رساند که خبر از آگاهی و تدبیر گذشتگان برای جلوگیری از طغیان و ضرر و زیان به زندگی مردم منطقه می دهد.