در نزدیکی شیرگاه مازندران، منطقه ا‌ی خوش آب‌وهوا و سرسبز به نام لفور وجود دارد که بسیاری آن را به ‌خاطر سد لفور می‌شناسند.

یکی از جاهای دیدنی سوادکوه استان مازندران سد زیبای لفور است که در شهرستان سواد کوه شمال در دهستان لفور و در 45 کیلومتری جنوب شرقی بابل واقع شده است. سد لفور که در شکل گیری محیط اطراف و جذب توریست تاثیر بسیاری گذاشته است در زمره جاذبه های طبیعی لفور قرار گرفته است و یکی از قطب های مهم گردشگری استان مازندران به شمار می رود. سدها که همیشه بر روی رودخانه ها ساخته می شوند یکی از منابع تامین کننده آبی برای روستاها و شهرهای اطراف هستند همچنین برای حفظ مناطق اطراف از خطر سیلاب نقش به سزایی دارند. سد لفور نیز همانند تمامی سدها جهت تامین آب شرب دهستان لفور  بر روی تنها رودخانه این منطقه بنا شد و با جلوه ویژه ای که به طبیعت داده است از زمان ساخت تا اکنون پذیرای مردم زیادی برای گردش و گذراندن اوقات خوش در کنار دوستان و خانواده قرار گرفته است. 

از این جاذبه نزدیک دیدن بفرمایید : پارک جنگلی بابلکنار ( بز چفت)

دهستان لفور

دهستان لفور که از شمال با جنگل های شیرگاه ، از جنوب با ارتفاعات رشته کوه البرز، از شرق با جنگل های زیراب و جوارم و از غرب با منطقه قرآن تالار (بابلکار) هم جوار است از  29 روستا تشکیل شده است. این روستاها  شامل گشنیان، نفت چال، چاکسر، اسبوکلا، گالش کلا، میرار کلا، غوزک رودبار، کالیکا، امامکلا، عالم کلا و مرزی دره می شود و هر کدام از جاذبه های تماشایی دهستان لفور محسوب می شوند.

سد لفور

سد لفور

این سد خاکی که در میان جنگل های زیبای لفور واقع شده است به نام های سد البرز و سد پاشاکلا نیز شناخته می شود. این سد که از ارتفاع 78 متری برخوردار است طول تاج آن به 838 متر و عرض تاج آن به 12 متر می رسد. از ویژگی های دیگر آن گنجایش حجم آب مخزن 142 میلیون متر مکعبی است که حجم مفید آن به 122 میلیون متر مکعب می رسد.

تاریخ ساخت سد لفور

پروژه سد مربوط به اواخر حکومت پهلوی می باشد که طی این پروژه ساخت سدی بر روی رودخانه بابلرود در بابل کنار تصویب شد اما بعد از انقلاب اسلامی ساخت پروژه به تاخیر افتاد تا اینکه در سال 1374 اجرای پروژه بر روی محل تلاقی سه رودخانه اسکلیم روهار ، آذر رود و کارسنگ رود به تصویب رسید. تغییر محل احداث سد لفور به دلیل آب رسانی به شهرستان های بابل، بابلسر، قائم شهر، جویبار و همچنین 54 هزار هکتار زمین های کشاورزی بود ولی تغییر در مکان هیچ تاثیری بر کاربری آن نگذاشت و مردمان این مناطق با داشتن آب شیرین دیگر با مشکل کم آبی مواجه نشدند .

سد لفور پوشش گیاهی

آثار باستانی و تاریخی سد لفور

در اطراف سد لفور تپه ای تاریخی به نام چاشتخوران وجود دارند که کاوش هایی بر روی آن انجام شده است و طبق آثار مکشوفه به دست آمده به زمان عصر آهن بازمی گردد. این اثر های باستانی از قبیل تنور و خمره، قالب های سنگی و سفالی ، ذوب فلز و ذخیره سازی مواد غذایی در زمان خود مدرن ترین ابزار مورد استفاده بودند که با جدیدترین روش پیشرفته در پخت سفال و شگل گیری فلز های گوناگون ساخته شده بودند .
تپه چاشتخوران که منطقه مهم دوران خود بود نه تنها محل زندگی انسانهای گذشته بوده است بلکه محلی هم برای تدفین مردگان در اوایل اسلام نیز بوده است و مردم مردگان خود را در تابوت های چوبی با بست های فلزی و در گورهای آجری قرار به خاک می سپردند.
این تپه که زمانی محل زندگی انسانهای گذشته بوده است محققان را با شرایط زندگی در گذشته آشنا کرده است و علاوه بر اصالت و دیرینگی که دارد قسمت مهمی از تاریخ و تمدن کشور را در خود جای داده است.

پوشش گیاهی سد لفور

سد لفور در منطقه ای واقع شده است که از قدمت زیادی برخوردار است و میزان بارش های سالیانه این منطقه منجرب به رویش درختان کهن سال و تنومندی هم چون بلوط، شیردار، راش ،افرا، آزاد داغداعان، توسکا، دم روباهی، آویشن، چوبک، اسپرس، شبدر، نارون، نمدار، بارانک، سرخدار وگیلاس وحشی شده است. رویش این گونه درختان بر زیبایی هر چه تمام سد لفور اضافه کرده است و آن را به یک جاذبه بی نظیری تبدیل کرده است تا تمام کسانی که قصد سفر به مکانی دنج و دلنشین را دارند این سد را گزینه مناسبی در نظر بگیرند.

پوشش جانوری سد لفور

آب و هوای مطلوب، خاک حاصلخیز و پوشش گیاهی فراوان در اطراف سد لفور شرایط و زیستگاه مناسبی را برای گونه ای از حیوانات از قبیل گرگ، پلنگ، شغال، روباه، شوکا، خرس قهوه ای، خوک وحشی، خرگوش، مار فوکا و بز فراهم کرده است همچنین گونه ای از پرندگان از جمله کبک، عقاب جنگلی،کرکس، شاهین، فاخته،کبوتر جنگلی، فاخته، بلدرچین ، قرقاول اردک سبز، مرغابی، چنگر، حواصیل  نیز این مکان را برای زیستن انتخاب کرده اند. این سد با داشتن رودخانه ای بزرگ و طولانی که از سه رودخانه دیگر به وجود آمده است آبزیانی را در خود جای داده است که می توان به زردپر، سرخ باله و سفید رودخانه ای اشاره کرد.

سد لفور پوشش جانواری

جاذبه های اطراف سد لفور

این سد بی نظیرکه خود اثری تماشایی است جاذبه های مذهبی و دیدنی های دیگری را در خود جای داده است. این جاذبه ها که در زمره مذهبی وگردشگری قرار گرفته اند شامل اسکلیم رود، هفت آبشار سواد کوه، آبشار گالش کلا، آبشار گزو، پارک جنگلی جوارم، جنگل خربمرد، روستای بورخانی، امامزاده سید محمد ال کیا (نفت چال) و امامزاده سه تن بزرگوار (گزو) می شوند و گردشگرانی که برای گذراندن تعطیلات و اوقات و فراغت  به سد لفور می روند علاوه بر تماشای طبیعت محصورکننده از محیط دنج و بکر آن برای تسکین ذهن و روح خود بهره می برند.

از این جاذبه نزدیک دیدن بفرمایید : شهرستان آلاشت مازندران

اقامت در سد لفور

اگر قصد سفر به مکانی دلنشین و آرام را داشته باشید سد لفور بهترین گزینه برای دوری از هیاهو و شلوغی شهرها است. این سد که در طبیعت زیبا قرار دارد فاقد هر گونه امکانات اقامتی می باشد و بازدید کنندگانی که قصد گذراندن چند شبی را دارند باید کمپ بزنند.  ولی اخیرا جهت رفاه حال گردشگرانی که سد لفور را برای سفر خود انتخاب می کنند خانه های روستایی در اطراف سد جهت بوم گردی در نظر گرفته شده است . این خانه ها که سراسر با چوب و کاه گل پوشیده شده اند جلوه دلچسبی را به منظره سد داده است و گردشگران می توانند برای چند شب در این خانه ها اقامت کنند و چند روزی را با زندگی زیبا و دلنشین روستایی در کنار حیوانات اهلی خانه ها و در زیر آسمان صاف و هوای پاک سپری می کنند.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : سنبل رود 

بهترین زمان سفر

این اثر در تمام فصول سال از شگفتی ها و زیبایی های خلقت همراه است و درختان اطراف آن در هر فصل رنگ و جلوه بی نظیر و محصورکننده ای را به سد می دهد. اوج بازدی از این اثر در بهار و تابستان است چرا که در این موقع از سال هوای سد مطلوب ، درختان سرسبز و در بعضی از جاهای سد امکان آبتنی کردن می باشد ولی در فصل پاییز و زمستان به خاطر سرما هوا ، مسیر دسترسی دشوار و بارش برف تقریبا خالی از گردشگران می شود.

سد لفور مسیر دسترسی

لوازم مورد نیاز برای بازدید از سد لفور

برای دیدن زیبایی های سد باید امکاناتی همچون کفش راحتی، کلاه آفتاب گیر، عینک آفتابی ، کوله پشتی مناسب سفر، کیسه خواب، پتو و بالش، چادرمسافرتی، آب آشامیدنی، وعده های غذایی مورد نیاز برای تعداد روزهای سفر، خوراکی، لوازم شخصی از قبیل کرم ضد آفتاب، کارت شناسایی و دفترچه بیمه، در صورت تمایل دوربین عکاسی، چراق قوه، تلفن همراه، شارژر، نقشه، قطب نما، جی پی اس، پول نقد ،کارت عابر،زیر انداز، ، فندک، کبریت و اگر قصد بازدید در پاییز را داشته باشید باید پوتین و کفش های ساق دار و ضد آب، چتر، بادگیر، لباس بارانی،  کلاه گرم، ، لباس های گرم را به همراه داشته باشید. اما در صورتی که تمایل به اقامت در کلبه های چوبی روستاها را داشته باشید می توانید از غذاهای محلی آنجا با سفارش قبلی استفاده کنید.

توصیه های لازم

افراد بسیاری برای اقامت در سد لفور چادر می زنند ولی  لازم به ذکر است از چادر زدن در اطراف جاده ها اکیدا پرهیز کنید و حتما از روشنایی روز برای کمپ زدن استفاده کنید همچنین توصیه می شود از برپایی چادر در داخل جنگل خودداری کنید و در صورت امکان به صورت گروهی یا با تورهای گردشگری به این مکان سفر کنید. از نکات دیگری که حتما باید در نظر گرفت عدم اینترنت در برخی از نقاط می باشد به همین دلیل باید کاملا به مسیر مسلط بود و یا با افراد آشنا به این مکان سفر کرد و برای حفظ هر چه بیشتر این جاذبه از هر گونه آسیب رساندن به آن از جمله شکستن شاخه درختان و زباله ریختن اجتناب کنید.

مسیر دسترسی

برای دسترسی به سد لفور باید از مسیر فیروزکوه اقدام کنید و پس از عبور از شهرهای زیرآب، شیرگاه و پل سفید باید به سمت جاده شیرگاه و بابل کنار حرکت کنید و با گذشتن از کلیج خیل ، اسلام آباد، جاده هزار ، شهرآمل، بابل باید از طریق جاده گنج افروز به طرف بابل کنار و سه راه شیر دارکلا و در نهایت به سد بروید.