header

زیارتگاه چک چک اردکان، زیارتگاهی اسرارآمیز

توضیحات

بسیاری از ما تا به حال فیلم های رمزآلودی را دیده ایم که در زمینه ادیان مختلف تولید شده اند و حتما برایمان جالب بوده است که به مکانی قدم گذاریم که واقعا پر از راز و رمز باشد. زیارتگاه چک چک در نزدیکی اردکان واقع در استان یزد یکی از این مکان ها به شمار میرود که به دلیل قرارگیری داخل مرزهای کشورمان، دسترسی به آن برای ما بسیار راحت میباشد. زمان پیدایش زیارتگاه چک چک مشخص نیست و هنوز اطلاعاتی در زمینه ساخت و بنا کننده این جلوه زیبای طبیعت در کویر مشخص نشده است ولی میدانیم که وجود چنین سرسبزی در دل کویر باعث شده است تا واقعا وجود چنین زیارتگاهی پر از راز و رمز باشد. بسیاری از بزرگان زرتشتی زیارتگاه چک چک را به عنوان محل ورود دختر یزدگرد سوم به دل کوه میدانند و معتقدند که آب جاری شده از دل کوه در واقع اشک های وی میباشد و این در حالی است که بسیاری از موبدان نیز معتقد هستند که این زیارتگاه در واقع مکانی برای نیایش الهه میترا بوده و به دستور وی توسط چوپانی چند هزار سال پیش بنا شده است.

زیارتگاه چک چک مکانی بسیار مقدس برای پیروان آیین زرتشت میباشد و هر ساله دو جشن در این مکان برگزار میگردد. در صورتی که گذرتان به اردکان و استان یزد خورد نعمت دیدن چنین مکان تاریخی و زیبایی را از دست ندهید چرا که ارزش این بنا بسیار بالا است. هموطنانی که پیروان آیین زرتشت هستند این مکان را بسیار مقدس می گمارند و به همین دلیل باید توجه داشته باشید که حین ورود به این مکان تمامی آیین مورد نیاز را باید انجام دهید. در ابتدا باید کفش های خود را از پای در آورده و در صورت نیاز کلاه بر سر بگذارید.

یزد و شهرهای اطراف آن بیشترین پیروان آیین زرتشتی را در کشور دارند که دلیل این امر اهمیت مذهبی این شهر نزد زرتشتیان عزیز ایرانی میباشد. زیارتگاه چک چک آتشکده ای دارد که برای حدود 1800 سال به صورت مداوم روشن است و همچنین پارچه هایی در این زیارتگاه پیدا شده است که احتمال میرود از لباس های دختر یزدگرد سوم باشد و به همین دلیل به تبرک برده شده است. همچنین آب چشمه این مکان زیارتی برای زرتشتیان مقدس بوده و قابلیت آشامیدن دارد.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های یزد روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟