header

روستای موئیل

فاصله از مرکز استان 114.2 ک.م فاصله از شهرستان مشگین شهر 16.8 ک.م فاصله از شهر مشگین شهر 16.8 ک.م

آدرس

(اردبیل - مشگین شهر - مشگین شهر)


استان اردبیل، مشگین شهر، 15 کیلومتری مشگین شهر، روستای موئیل

روستای زیبای موئیل یکی از روستاهای واقع در شهرستان مشگین شهر استان اردبیل است که در فاصله 15 کیلومتری از شهر مشگین شهر قرار گرفته است. روستا در درون دره ای زیبا و ییلاقی در کوهپایه های سبلان قرار گرفته است و دارای چشم اندازهای بسیار زیبایی است. این روستا که در ارتفاع 2100 متری از سطح دریاها قرار گرفته است دارای طبیعتی سرد و کوهستانی است و رودخانه مشهور خیاوچایی نیز از مجاور روستا عبور می نماید. این روستا در گذشته یکی از ییلاقات قرارگرفته در مسیر کوچ ایل مشهور شاهسون بوده است که کم کم به روستایی بزرگ مبدل می شود. هنوز هم در ه موئیل یکی از مسیرهای کوچ ایل شاهسون اردبیل به ییلاقات بالادست همانند ایلقار است.

ساری گونی، دوله سر، قره قیه و گیویل درسی از جمله ارتفاعات سبلان است که این روستا و دره عریض آن را در بر گرفته اند. روستا در مسیر صعود قله های سبلان از جمله قله مشهور کسری نیز قرار دارد اما در اطراف این روستا جاذبه های طبیعی بسیاری علاوه بر چشم اندازهای دره ها و کوهپایه های آن وجود دارد. آبشار گورگور خیاوچایی یکی از جاذبه های نزدیک به این روستاست و طرفداران بسیاری دارد. این آبشار زیبا با چشم اندازی جذاب در هر چهار فصل سال میزبان طبیعت دوستان است. علاوه بر این آبشار دره زیبا و بکر جهنم درسی نیز در نزدیکی روستای موئیل قرار دارد. روستای موئیل در مسیر یک نوار آتشفشانی قرار گرفته است و همین امر سبب شده تا چشمه های آب گرم متعددی در آن به چشم بخورند.

استخر آب گرم موئیل که دارای دو استخر آب گرم زنانه و مردانه است در مرکز روستا قرار گرفته است و آبی با دمای بیش از 40 درجه از آن  می جوشد که برای درمان بیماری های اعصاب و مشکلات پوستی بسیار مفید است. چشمه های آب گرم آق سو و یل سویی نیز از دیگر چشمه های موجود در مجاورت روستاست که به صورت سنتی مورد استفاده قرار می گیرند و خواص درمانی بسیاری دارند. مجتمع آب درمانی قینرجه، مجتمع آب درمانی قوتورسویی و مجتمع آب درمانی ملک سویی نیز در نزدیکی این روستا قرار گرفته و آن را به یک قطب گردشگری شناخته شده مبدل کرده است. در این روستا آلاچیق هایی برای اقامت گردشگران ساخته شده است و راه دسترسی به آن نیز آسفالته است.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

روستای موئیل

مشخصات
بوفه خوراکی
دارد

امتیاز کاربران به :

روستای موئیل

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)