header

روستای موئیل

توضیحات

روستای زیبای موئیل یکی از روستاهای واقع در شهرستان مشگین شهر استان اردبیل است که در فاصله 15 کیلومتری از شهر مشگین شهر قرار گرفته است. روستا در درون دره ای زیبا و ییلاقی در کوهپایه های سبلان قرار گرفته است و دارای چشم اندازهای بسیار زیبایی است. این روستا که در ارتفاع 2100 متری از سطح دریاها قرار گرفته است دارای طبیعتی سرد و کوهستانی است و رودخانه مشهور خیاوچایی نیز از مجاور روستا عبور می نماید. این روستا در گذشته یکی از ییلاقات قرارگرفته در مسیر کوچ ایل مشهور شاهسون بوده است که کم کم به روستایی بزرگ مبدل می شود. هنوز هم در ه موئیل یکی از مسیرهای کوچ ایل شاهسون اردبیل به ییلاقات بالادست همانند ایلقار است.

ساری گونی، دوله سر، قره قیه و گیویل درسی از جمله ارتفاعات سبلان است که این روستا و دره عریض آن را در بر گرفته اند. روستا در مسیر صعود قله های سبلان از جمله قله مشهور کسری نیز قرار دارد اما در اطراف این روستا جاذبه های طبیعی بسیاری علاوه بر چشم اندازهای دره ها و کوهپایه های آن وجود دارد. آبشار گورگور خیاوچایی یکی از جاذبه های نزدیک به این روستاست و طرفداران بسیاری دارد. این آبشار زیبا با چشم اندازی جذاب در هر چهار فصل سال میزبان طبیعت دوستان است. علاوه بر این آبشار دره زیبا و بکر جهنم درسی نیز در نزدیکی روستای موئیل قرار دارد. روستای موئیل در مسیر یک نوار آتشفشانی قرار گرفته است و همین امر سبب شده تا چشمه های آب گرم متعددی در آن به چشم بخورند.

جاذبه نزدیک به شما : رشته کوه سبلان (ساوالان)

استخر آب گرم موئیل که دارای دو استخر آب گرم زنانه و مردانه است در مرکز روستا قرار گرفته است و آبی با دمای بیش از 40 درجه از آن  می جوشد که برای درمان بیماری های اعصاب و مشکلات پوستی بسیار مفید است. چشمه های آب گرم آق سو و یل سویی نیز از دیگر چشمه های موجود در مجاورت روستاست که به صورت سنتی مورد استفاده قرار می گیرند و خواص درمانی بسیاری دارند. مجتمع آب درمانی قینرجه، مجتمع آب درمانی قوتورسویی و مجتمع آب درمانی ملک سویی نیز در نزدیکی این روستا قرار گرفته و آن را به یک قطب گردشگری شناخته شده مبدل کرده است. در این روستا آلاچیق هایی برای اقامت گردشگران ساخته شده است و راه دسترسی به آن نیز آسفالته است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

خدمات و امکانات
  • مشخصات :

    بوفه خوراکی :
    دارد

موقعیت نزدیکترین جاذبه های اردبیل روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟