header

روستای لافت

فاصله از مرکز استان 93.5 ک.م فاصله از شهرستان قشم 55.9 ک.م فاصله از شهر قشم 55.9 ک.م

آدرس

(هرمزگان - قشم - قشم)


استان هرمزگان - جزیره قشم - روستای لافت

روستای تاریخی لافت سالانه پذیرای مهمانان زیادی است به سبب آثار تاریخی و گردشگری بسیاری که دارد. همچنین معماری خاص خانه ها همراه با بادگیر، مسجد های سفید تک مناره، قلعه ها و چاه های تلا(طلا) که در این منطقه واقع شده اند. روستای لافت به بندر بادگیرهای ایران نیز معروف است. آب و هوای روستای لافت در تابستان بسیار گرم و مرطوب می باشد و در زمستان کمی از گرما کم می شود. منطقه روستای لافت دارای آب و هوای شرجی است. پیشنهاد می کنیم اگر تحمل گرمای هوا را ندارید، در فصل های سرد سال به روستای لافت سفر کنید.

روستای لافت با اینکه وسعت زیادی ندارد، آثار تاریخی بسیاری را شامل می شود. از جمله قلعه نادری، قلعه پرتغالی ها، آب انبار برکه، گنبد مدون و چاه های تلا (طلا) و همچنین گورستانی تاریخی که قدمت آن به 2 هزار سال قبل باز می گردد. بازدید از این جاذبه تاریخی و تفریحی را به شما گردشگران گرامی پیشنهاد می نماییم.

 

ویژگی های معماری روستای لافت

خانه ها در روستای لافت همه دارای حیاط مرکزی و بادگیر هستند. بادگیرها در اندازه های متفاوت هستند و روستای لافت را با عنوان بندر بادگیرها می شناسند. خانه های روستا با روش سنتی ساخته شده اند و تاکنون شکل سنتی خود را حفظ نموده اند. آب و هوای گرم روستای لافت دلیلی است برای اینکه  معماری  منازل  هم زیبایی را حفط کرده و هم متناسب با شرایط جوی ساختار قدیمی و سنتی خود را دارد. معماری منازل روستای لافت بسیار شبیه به مناطق کویری ایران است.

 

نقش مساجد در روستای لافت

در روستای لافت 7 مسجد وجود دارد. معماری مساجد به گونه ای تعبیه شده است که منازل اطراف این مسجد ها ساخته شده اند. مرکز اصلی روستا مسجد جامع لافت می باشد. هنگام اذان مردم دست از کار کشیده و به مسجد می روند. مسجدهای روستای لافت، تک مناره سفید هستند و این نشان دهنده این است که اهالی روستا اهل تسنن هستند. همچنین مساجد مکانی برای فعالیت ها فرهنگی و اجتماعی نیز هست. مردم روستای لافت به خواندن قرآن اهمیت فراوانی می دهند.

 


نویسنده

این جاذبه توسط shahabadi ثبت شده است

مشخصات

روستای لافت

مشخصات
پارکینگ
رایگان
سرویس بهداشتی
دارد

امتیاز کاربران به :

روستای لافت

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)