روستای شیلاندر زنجان

اگر به دنبال مقاصد بدیع برای طبیعت گردی هستید، حتما باید سری به روستای شیلاندر در استان زنجان بزنید. روستایی با خانه های کاه گلی و چوبی که در حصاری از درختان پنهان شده و در دامنه کوه پله پله بالا رفته است. روستایی سرسبز و زیبا که روخانه ها و چشمه های متعددی در اطرافش در جوش و خورشند و آبشارها هم هرازگاهی به چشم می خورند. باغ های میوه و انبوه درختان سیب، گردو و فندق و گاه گداری درخت های گیلاس و آلبالو مناظر اطراف روستا را دلچسب تر کرده است. روستا قدمت زیادی دارد و سال ها قبل به چیلاندر شناخته می شده است. 

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : آبشار وزنه سر طارم

روستای شیلاندر چیزی در حدود 60 کیلومتر با شهر زنجان فاصله دارد و در دامنه کوه ها به صورت پلکانی ساخته شده است اما امروزه تقریبا خالی از سکنه است و فقط چند خانوار معدود هنوز در آن سکونت دارند. پرورش زنبور عسل در کنار باغداری و کشاورزی محل درآمد اغلب ساکین روستا بوده است و با وجود مهاجرت خانوارها هنوز هم این کندوها و باغات میوه پررونق و محل درآمد اهالی هستند. گشتی در میان خانه های روستا شما را به سال ها قبل می برد. درب و پنجره های چوبی که اغلب از جنس چوب گردوست و اتاق های کوچک و زیبا با اجاق های قدیمی و سقف هایی که حیاط خانه دیگری است و حالا با رویش سبزه ها یکپارچه سبز شده است آنقدر زیباست که از دیدنشان سیر نمی شوید.

روستای شیلاندر زنجان

روستا مقاصد دیدنی بسیاری دارد که در بین اهالی نام های خاصی دارد. چپ چپ لر، شارشاری، پیرآقاجی، بویوک چای و ... از مناطق دیدنی و هیجان انگیز روستاست. اگر قصد طبیعت گردی و یا کوهنوردی داشته باشید باز هم منطقه شیلاندر با مناظر بدیع و دل انگیز خود مقصدی ایده آل و صد البته خلوت برای شماست. دیدن این روستا اغلب توریست ها را به یاد ماسوله گیلان می اندازد. اگر قصد بازدید از روستای شیلاندر را داشته باشید بهتر است از مسیر جاده تهم ابتدا سد تهم و روستای تهم را پشت سر بگذارید و در نهایت به روستای شیلاندر برسید. شیلاندر در هر چهار فصل سال درباست اما بهار و تابستان در این روستا با مناظری حیرت انگیز به مکانی سحرانگیز میماند و در پاییز بسیار رویایی است. زمستان اما سکوتی در شیلاندر حکم فرما می شود که ابهت زمستان را چند برابر می کند.

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم