در مسیر جاده نیشابور به مشهد روستای دیزباد، قرار دارد که دارای آب و هوایی عالی و  پوشش گیاهی گوناگون است. مذهب بیشتر مردمان این روستا اسماعیلی است و بازدیدکنندگان زیادی به این روستا برای تماشای مراسم مذهبی خاص آن، می آیند. این روستا، به باسوادترین روستای ایران نیز شهرت دارد.

این روستا دارای توربین‌های بادی فراوانی است که وقتی به چند کیلومتری آن می‌رسید تغییر ناگهانی دما را به خوبی احساس می‌کنید و حال و هوای روح و جسمتان را، خنکای ناشی از آب‌وهوای عالی آن متحول می سازد. روستای دیزباد، بعد از ماسوله، مشهورتربن روستای پلکانی در ایران است، البته پوشش جنگلی این روستا مانند ماسوله انبوه و سرسبز نیست. باد محلی منطقه دیزباد بدلیل شرایط مناسبی که دارد، دارای جنبه اقتصادی است. ویژگی مهم‌ این باد مناسب بودن آن برای تولید انرژی برق است. همچنین تاثیر بسیاری در تابستان به تعدیل و لطافت هوا در مناطق شمالی و میانی دشت نیشابور دارد.

از این جاذبه تفریحی دیدن کنید : باغ و عمارت امین الاسلامی نیشابور

با توجه به شرایط گفته شده،نیروگاه بادی دیزباد در این منطقه ساخته شد. از جمله مناطق تاریخی روستا می توان نووعده گاه ، جایگاه چرخ ریسمان عاشق،  و تخت قلندران  را نام برد. این روستا  در حال حاضر دارای دو مجتمع بزرگ و زیبا ی فرهنگی ، مذهبی و خدماتی است .