روستای در صوفیان

آدرس

17 کیلومتری جنوب شرقی بجنورد - روستای درصوفیان

این روستا که در قدیم به روستای دره صوفیان معروف بود قدمتی هزار ساله دارد و این قدمت به واسطه درختان کهن سال مثل نارون که در روبروی روستا قرار دارد و درختان گردوی قدیمی است .

این روستا در 17 کیلومتری جنوب شرقی بجنورد در استان خراسان شمالی در میان دره ای قرار گرفته است و رود خانه ای زیبا که از کوههای آق مشهد سرچشمه میگیرد از میان این روستا میگذرد.

طبیعت  روستا بی نظیر و دیدنی است . چشمه ای به نام تغو، کوهی به نام جده و حرمی که متعلق به امام زاده علی بن زید ابن موسی ابن جعفر میباشد در این روستا قرار دارد . چشمه ترنو واقع در ضلع شمالی روستا در منطقه ای به نام چاهک پایین از دل کوه می جوشد و داردای چشم اندازی زیباست .

زبان مردم روستا ترکی محلی است و کار اصلی مردم باغداری، کشاورزی و دام پروری است .

در کذشته جمعیت روستا بیش از هزارو دویست خانوار بوده است و به علت کمبود امکانات و نبودن راه بیشتر مردم روستا به شهر بجنورد کوچ کرده اند . جمعیت روستا اکنون حدود صد خانوار است که اکثرا دامدار هستند . بیشتر مردم روستا که به بجنورد کوچ کرده اند در فصل  بهار و تابستان به روستا بر می گردند و به کشاورزی می پردازند .

محصولات این روستا گندم، عدس، حو و نخود است که به صورت دیم کاشته میشود و محصولات باغی این روستا بیشتر گیلاس، انگور و گردوست .سوغات محلی این روستا عبارتند از قره قروت، کشک و لواشک که  از مواد اولیه سالم به دست امده. 


نویسنده

این جاذبه توسط sa.za ثبت شده است

مشخصات

روستای در صوفیان

مشخصات
جای پارک
به راحتی
جنس زمین
خاکی
ورودی
رایگان

امتیاز کاربران به :

روستای در صوفیان

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)