header

روستای اورامان تخت

توضیحات

روستای اورامان تخت، ماسوله کردستان و سرزمین خورشید

هیچ چیز نمی تواند مانع جریان زندگی شود. نه دریاها، نه رودخانه ها و نه بیابان ها و کوهستان های بلند. انسان ها در طول قرن ها برای ادامه حیات هر جایی را مناسب دیده اند، هم خود با محیط شان تطبیق یافتند و هم آنجا را در حد توان به شکل دلخواه خودشان درآوردند. منطقه اورامان تخت یکی از بهترین نمونه ها برای این توانایی انسان است. منطقه ای در استان کردستان و در نزدیکی مرز این استان با استان کرمانشاه.

این جاذبه دیدنی را از دست ندهید : دریاچه زریوار (زریبار) مریوان کجاست؟

در دل کوهستان سرد و بخشنده، خانه ها دوش به دوش هم بالا رفته اند و دامنه سخت کوهستان جایی برای زندگی شده است. این روستا در منطقه ای سرسبز و خنک و کوهستانی قرار دارد که مردمان شان میراث کهن خود را حفظ کرده اند. میراثی که جلوه هایش را در معماری، موسیقی، پوشاک، خوراک، آداب و سنن و مراسم شادی و عزا می توان دید. اگر همت کنید و کوه ها را پشت سر بگذارید و شبی را در این روستا اقامت کنید، زندگی ار از نزدیک لمس خواهید کرد.

بسیاری نام اورامان یا هورامان را سرزمین خورشید معنا می کنند. مان در زبان کردی به معنی سرزمین و هورا به معنی خورشید ترجمه می شود.

روستای اورامان تخت، ماسوله کردستان و سرزمین خورشید

گردش در اورامان تخت:

بافت روستا: اورامان تخت یکی از ده ها روستای پلکانی اورامانات است. خانه های روستا با سنگ و به صورت پلکانی ساخته شده اند. مردم منطقه معتقدند اورامانات تخت زمانی شهری بزرگ بوده و مرکزیتی خاص داشته و به همین دلیل آن را تخت یا مرکز حکومت ناحیه اورامان می دانند.

پیاده روی: قدم زدن در کنار رودخانه سیروان و جنگل نوردی یکی از بهترین انتخاب هاست. اگر در مسیر پیاده روی تان از روستا خارج شوید، بعد از چهار کیلومتر به روستای بُلبُر و آبشار معروفش خواهید رسید.

مزار پیر شالیار: به مقبره پیر شالیار در انتهای روستا بروید. این پیر اسطوره ای، یکی از شخصیت های محبوب این منطقه است که در اردیبهشت و بهمن ماه مراسمی برایش در مسجد روستا برگزار می شود.

خرید: در اورامان، خوراک و پوشاک سنتی می توانید بخرید. نان کلانه معروف ترین خوراکی این منطقه است که می توانید از مغازه های روستا بخرید. از بعضی مغازه ها هم می توانید لباس های رنگی کردی بخرید یا برای انداختن عکس اجاره کنید.

روستای نگل: در مسیر سنندج به مریوان و حدود 25 کیلومتر مانده به شهر سروآباد، روستای نگل را خواهید دید. در مسجد این شهر "قرآن نگل" نگهداری می شود که با خط کوفی روی پوست آهو نوشته شده و یکی از چهار قرآن قدیمی جهان است.

روستای اورامان تخت کردستان

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های کردستان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟

روستای اورامان تخت
کاربر مهمان ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
بسیار عالی بود اطلاعات ثبت شده.ان شاءالله به زودی به این منطقهء زیبا سفر میکنم
صادق سمیعی
صادق سمیعی ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
سلام بسیار خوش حالیم که اطلاعات بیان شده در سایت برای شما مفید بوده . ان شاالله پس از سفر حتما تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.
روستای اورامان تخت، ماسوله کردستان و سرزمین خورشید
کاربر مهمان ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
عكس پنجم اورامان نيست ، لطفا اصلاح كنيد
مهدی جعفری
مهدی جعفری ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
با سلام ممنون از نظرتون، اصلاح شد