header

روستای اورامان تخت، ماسوله کردستان و سرزمین خورشید

فاصله از مرکز استان 155.4 ک.م فاصله از شهرستان مریوان 62.1 ک.م فاصله از شهر مریوان 62.1 ک.م

آدرس

(کردستان - مریوان - مریوان)


70 کیلومتری جنوب شرقی شهر مریوان

هیچ چیز نمی تواند مانع جریان زندگی شود. نه دریاها، نه رودخانه ها و نه بیابان ها و کوهستان های بلند. انسان ها در طول قرن ها برای ادامه حیات هر جایی را مناسب دیده اند، هم خود با محیط شان تطبیق یافتند و هم آنجا را در حد توان به شکل دلخواه خودشان درآوردند. منطقه اورامان تخت یکی از بهترین نمونه ها برای این توانایی انسان است. منطقه ای در استان کردستان و در نزدیکی مرز این استان با استان کرمانشاه.

در دل کوهستان سرد و بخشنده، خانه ها دوش به دوش هم بالا رفته اند و دامنه سخت کوهستان جایی برای زندگی شده است. این روستا در منطقه ای سرسبز و خنک و کوهستانی قرار دارد که مردمان شان میراث کهن خود را حفظ کرده اند. میراثی که جلوه هایش را در معماری، موسیقی، پوشاک، خوراک، آداب و سنن و مراسم شادی و عزا می توان دید. اگر همت کنید و کوه ها را پشت سر بگذارید و شبی را در این روستا اقامت کنید، زندگی ار از نزدیک لمس خواهید کرد.

بسیاری نام اورامان یا هورامان را سرزمین خورشید معنا می کنند. مان در زبان کردی به معنی سرزمین و هورا به معنی خورشید ترجمه می شود.

 

گردش در اورامان تخت:

 

بافت روستا: اورامان تخت یکی از ده ها روستای پلکانی اورامانات است. خانه های روستا با سنگ و به صورت پلکانی ساخته شده اند. مردم منطقه معتقدند اورامانات تخت زمانی شهری بزرگ بوده و مرکزیتی خاص داشته و به همین دلیل آن را تخت یا مرکز حکومت ناحیه اورامان می دانند.

 

پیاده روی: قدم زدن در کنار رودخانه سیروان و جنگل نوردی یکی از بهترین انتخاب هاست. اگر در مسیر پیاده روی تان از روستا خارج شوید، بعد از چهار کیلومتر به روستای بُلبُر و آبشار معروفش خواهید رسید.

 

مزار پیر شالیار: به مقبره پیر شالیار در انتهای روستا بروید. این پیر اسطوره ای، یکی از شخصیت های محبوب این منطقه است که در اردیبهشت و بهمن ماه مراسمی برایش در مسجد روستا برگزار می شود.

 

خرید: در اورامان، خوراک و پوشاک سنتی می توانید بخرید. نان کلانه معروف ترین خوراکی این منطقه است که می توانید از مغازه های روستا بخرید. از بعضی مغازه ها هم می توانید لباس های رنگی کردی بخرید یا برای انداختن عکس اجاره کنید.

 

روستای نگل: در مسیر سنندج به مریوان و حدود 25 کیلومتر مانده به شهر سروآباد، روستای نگل را خواهید دید. در مسجد این شهر "قرآن نگل" نگهداری می شود که با خط کوفی روی پوست آهو نوشته شده و یکی از چهار قرآن قدیمی جهان است.


نویسنده

این جاذبه توسط جواد زراعتکارمقدم ثبت شده است

مشخصات

روستای اورامان تخت، ماسوله کردستان و سرزمین خورشید

امتیاز کاربران به :

روستای اورامان تخت، ماسوله کردستان و سرزمین خورشید

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)