header

دریاچه زریوار

توضیحات

دریاچه زریوار نگین دریاچه های ایران در غرب کشور

دریاچه زریوار بزرگ ترین دریاچه آب شیرین در غرب کشور می باشد که به عنوان منحصر به فردترین دریاچه در جهان به شمار می رود.دریاچه زریوار در میان تعداد بسیاری از درختان بلوط  قرار گرفته است که سرزمینی با شکوه و زیبا را برای برای گردشگران داخلی و خارجی کشور پدید آورده است. 

اگر تا به حال این دریاچه زیبا را ندیده اید کافی است برای یک بار هم که شده ب این منطقه جذاب و دیدنی سفر کنید تا شکوه آن را از نزدیک ببینید. فاصله دریاچه زریوار تا مرکز استان کردستان 135 کیلومتر است و از شهر مریوان کمتراز 3 کیلومتر فاصه دارد.

دریاچه زریوار کجاست؟

یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی استان کردستان دریاچه مشهور و چشم نواز زریوار است. این دریاچه در بین اهالی کردزبان و مهمان نواز این دیار با نام دریاچه زریبار شناخته می شود. دریاچه زریبار در ارتفاع 1280 متری از سطح دریاها و در سه کیلومتری شهر زیبای مریوان قرار گرفته است. دریاچه زریوار در ردیف دریاچه های طبیعی و آب شیرین کشور قرار دارد. این دریاچه 5 کیلومتر طول و 1.5 کیلومتر عرض دارد و عمق آن بین دو تا پنج متر متغیر است. آب این دریاچه زیبا از چشمه های طبیعی موجود در کف دریاچه تامین می شود. علاوه بر چشمه های آب بارش برف و باران و جاری شدن آب های سطحی از دیگر عوامل حیات این دریاچه زیباست.

زیبایی غیر قابل وصف دریاچه زریوار

یکی از زیبایی های این دریاچه این است که در همه ی فصل های سال زیبا و دیدنی است حتی در فصل زمستان زیرا  آب دریاچه بطور کامل یخ می زند و  مکانی را برای اسکی و متورسواری فراهم میکند . آب این دریاچه قهو ای رنگ است و و از هیچ دریاچه ای تامین نمی شود و همیشه بصورت خود جوش است .

دریاچه زریوار مریوان

امکانات دریاچه زریوار

دریاچه زریوار را کوه هایی بلند با دامنه هایی سرسبز و مراتعی زیبا احاطه کرده اند. این دریاچه در میان دره ای عمیق و طولانی قرار گرفته است و کوه های بلند آن را نیز جنگل های بلوط در بر گرفته اند. دریاچه در فصول سرد سال اغلب به طور کامل یخ می بندد اما در فصول بهار و تابستان با سبز شدن طبیعت اطراف دریاچه و ارتفاعات مشرف به آن، دریاچه همانند نگینی فیروزه ای و زیبا چشم و دل هر بیننده ای را می رباید.قایق رانی، گلایدرسواری و ماهیگیری از جمله تفریحات رایج در این دریاچه است. در اطراف دریاچه سرویس بهداشتی، آلاچیق، پارکینگ، شهربازی کودکان، پارک جنگلی، مسجد و بوفه های فروش مواد غذایی  از دیگر امکانات مجاور دریاچه زریوار است.

پوشش گیاهی و حیات جانوری دریاچه زریوار

نی، جگن، نعناع، لویی و بارهنگ از جمله گیاهاین آبی و غیر آبی اطراف این دریاچه را تشکیل می دهد. در ساحل دریاچه ریشه های گیاهان به هم تندیده شده و بر روی آب قرار گرفته اند که به سان جزایری سرسبز و متجرک با جرکت آب و  وزش باد بر روی دریاچه جابجا می شوند.  این دریاچه محل زندگی ماهی های متنوع بومی و غیر بومی است. سیاه ماهی خالدار و عروس ماهی از گونه های بومی دریاچه و ماهی کپور و میگوی آب شیرین از گونه های غیربومی ساکن درر این دریاچه است.

حضور ماهی های سبب رونق ماهیگیری در این دریاچه زیبا شده است. در کنار دریاچه های دکه ها و بوفه هایی قرار دارند که ماهی کبابی خوشمزه و صید روز را به دست مشتریان می دهند. این دریاچه یکی از تالاب های مهم منطقه و محل اسکان پرندگان بومی و مهاجر و یکیاز بهترین سایت های پرنده نگری است. حواصیل، خوتکا، کاکایی و سنقر تالاب یا زجمله پرندگانی هستند که می توانید آن ها را دراین تالاب زیبا ملاقات کنید. علاوه بر ماهی ها و پرندگان خزندگانی همانند مار قیطانی و پستاندارانی همانند سگ آبی نیز در اطراف آن دریاچه به چشم می خورند.

بهترین فصل سفر به دریاچه زریوار

اگر قصد سفر به دریاچه زریوار را دارید پیشنهاد ما به شما یا است که ماه بهار و تابستان را برای گردش و تفریح به منطقه اختصاص دهید . در این صورت هم از آب و هوای معتدل آن استفاده می کنید هم شاهد زیبایی شگفت انگیز آن خواهید بود.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

خدمات و امکانات
 • مشخصات :

  پارکینگ :
  دارد
  تاکسی :
  دارد
  کارت خوان :
  دارد
  ATM :
  دارد
  فضای بازی کودکان :
  دارد
  نمازخانه :
  دارد
  کشیدن سیگار :
  آزاد
  بوفه خوراکی :
  دارد
  سرویس بهداشتی :
  دارد

موقعیت نزدیکترین جاذبه های کردستان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟