header

رودخانه کهمان الشتر

توضیحات

یکی دیگر از جاذبه های استان لرستان رودخانه کهمان است که در 15 کیلومتری شمال الشتر واقع شده است .این رود که از جاهای دیدنی سلسله می باشد، نسبت به  تمام رودخانه های استان لرستان از اهمیت ویژه ای برخوردار است نام این رودخانه که یکی از جاذبه های طبیعی سلسله می باشد، برگرفته از دره ای بسیار زیبا می باشد. دره ی کهمان که به دره ی تخت شاه شهره است یکی از منابع اصلی تامین کننده ی آب رودخانه ی کهمان است. کهمان از دو واژه ی "کی" و "امان" تشکیل شده است که به معنی مامن پادشاه است به همین دلیل می توان گفت این رودخانه دارای قدمت چندساله است که بسیار مورد استقبال پادشاهان در طول سال ها بوده است و منجرب به ساختن تفرجگاهی در کنار این رودخانه توسط شاهان آن زمان شده است و از قطب های مهم توریستی به شمار می رود.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید: سراب زز

 

رودخانه کهمان الشتر ،رود خانه ای دیدنی در سلسله


سرچشمه ی اصلی رودخانه کهمان کوه های مملو از برف گرین است آب های جاری شده از این کوه وارد چشمه ی تخت شاه شده سپس همراه با آب چشمه های اطراف وارد دره ی کهمان می شود و با پیوستن به آب چشمه سراب خاصو و چند چشمه ی دیگر رودخانه کهمان را تشکیل می دهند.این رودخانه در طول سال پرآب است اگرچه تغییرات فصول گاها باعث کم آبی این رودخانه شده است ولی تاکنون هرگز خشک نشده است به همین دلیل همیشه مورد استفاده ی کشاورزان قرار گرفته است و از منابع مهم تامین کننده ی آب زمین های کشاورزی در دشت الشتر است. آنچه حائز اهمیت است آب زلال و شفاف این رودخانه هست که زیستگاه آبزیان بسیاری شده است.
آب این رودخانه علاوه بر آبیاری زمین های کشاورزی در مسیر حرکت خود درختان زیادی را اعم از گردو، تمشک، زالزالک،آلو را سیراب می کند و محیط سرسبزی را به وجود آورده است که بهترین مکان برای زندگی حیوانات و همچنین گونه ای از پرندگان شده است. از آنجایی که این رودخانه چند صد ساله است تمام درختان این منطقه در زمره ی کهن ترین درختان قرار گرفته اند.اوج زیبایی این رودخانه و محیط اطراف آن در بهارو تابستان است بنابراین بهترین زمان بازدید ازآن در این شش ماه است که به همراه خانواده می توان در تفرجگاه این رودخانه لحظات خوشی را رقم زد.از خصوصیات مهم این رودخانه بستر آرام آن است که می توان در آن آبتنی کرد و این امر این رودخانه را بین تمام رودخانه های لرستان متمایز کرده است.

رود خانه با شکوه کهمان الشتر

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های لرستان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟