header

رودخانه قزل اوزن

توضیحات

قزل اوزن نام یکی از طولانی ترین رودخانه های ایران است که از کوه های چهل چشمه استان کردستان سرچشمه گرفته و پس از عبور از استان های زنجان، آذربایجان شرقی و اردبیل وارد گیلان شده و بعد از پیوستن به سد منجیل تشکیل سفید رود را می دهد و سفید رود در نهایت به دریای خزر می پیوندد. در طول مسیر حرکت این رودخانه در هر شهر و دیاری رودخانه های متعددی به این رودخانه خروشان متصل شده و حجم آب آن را افزایش می دهند. قزل اوزن پس از گذر از شهر میانه در استان آذربایجان شرقی به میانه­رود پیوسته و در نهایت وارد مرزهای استان اردبیل می شود. رودخانه قزل اوزن در مرزهای استان اردبیل وارد شهرستان زیبا وسرسبز خلخال می شود. و از جاذبه های طبیعی خلخال می باشد.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : پل فیروزآباد کوثر

 

رودخانه قزل اوزن

در این شهرستان رودخانه های متعددی همانند آرپا چایی، قز باخان چایی، کالار چایی، رودخانه شاهرود خلخال و نورعلی چایی ابتدا به رودخانه هیروچایی پیوسته و در نهایت در مکانی که با نام منطقه شکارممنوع و حفاظت شده دربند مشکول به رودخانه قزل اوزن می پیوندند. این رودخانه در منطقه شاهرود شهرستان خلخال در نهایت از مرزهای این شهرستان خارج شده و وارد مرزهای استان زنجان در منطقه طارم می شود. قزل اوزن که یکی از پرآب ترین رودخانه های ایران است تا رسیدن به دریای خزر بیش از 660 کیلومتر مسیر را پشت سر گذاشته و در مسیر حرکت خود آبادانی و سرسبزی بسیاری را برای شهرها و روستاهای مجاور با مسیر رودخانه به همراه می آورد و سبب رونق کشاورزی می شود.

قزل اوزن پرآب ترین و بزرگترین رودخانه شهرستان خلخال نیز محاسبه می شود که از سمت شمال به سوی جنوب این شهرستان جریان دارد و در نزدیکی مرز بین دو شهرستان کوثر و خلخال در جریان است. میزان آب دریافتی این رودخانه بلند و زیبا در شهرستان خلخال به قدری زیاد است که به نظر کارشناسان تنها عامل جلوگیری از خشک شدن این رودخانه است. در اطراف این رودخانه مراتع، چمن زارها و مکان های پرورش ماهی نیز به چشم می خورد. قزل اوزن واژه ای ترکی و به معنای رودخانه بزرگ و عظیم است. گرچه قزل به معنای رنگ سرخ و اوزن به معنای رود بزرگ است اما قزل در این ترکیب به معنای بسیار بزرگ و عظیم و شکوهمند است. از این رودخانه زیبا در منابع تاریخی با نام های مختلفی همچون ماردی و ماردوس یاد شده است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های اردبیل روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟

رودخانه  قزل اوزن
کاربر مهمان ۱۳۹۹/۰۸/۲۱
من خیلی♥️ دوست داشتم
رودخانه  قزل اوزن
کاربر مهمان ۱۳۹۹/۰۸/۲۱
من خیلی دوست داشتم