یکی از شهرستان های زیبای استان اردبیل، شهرستان کوثر است که از جمله جاهای دیدنی کوثر، می توان به پل فیروزآباد کوثر اشاره کرد که همچنان به عنوان تنها پل ارتباطی بر روی رودخانه گیوی چایی در بخش بخش فيروزآباد شهرستان کوثر مورد استفاده اهالي روستاها و مرکز بخش فيروز قرار مي گيرد.

پل فیروزآباد از جمله جاهای تاریخی کوثر و جاهای تفریحی کوثر می باشد که نشانگر تاریخ و حوادث رقم خورده استان اردبیل است. این پل که ارزش تاریخی زیادی دارد در جنوب استان اردبیل در شهرستان زیبای کوثر و در روستای فیروز آباد بر روی تنها رودخانه روستا واقع شده است که سندی را از گذشته را در اختیار آیندگان قرار داده است. رودخانه که محل تلاقی دو رود دیگر به نام های گیوی چای و سنگورچای است علاوه بر قدمت دیرینه ای که دارد تاثیر به سزایی  نیز در محیط اطراف خود گذاشته است و باعث رویش درختان چند صد سال شده است، همچنین باغ ها و دشت های سرسبزی را نیز پدید آورده است. این رود که از بین روستا عبور می کند حد فاصل دو قسمت از روستا  است و به خاطر شیب موجود در منطقه، عبور برای اهالی روستا دشوار شده بود که برای رفع این مشکل این پل بی نظیر  را بر روی این رودخانه ساخته شد تا ارتباطی با سایر قسمت های روستا باشد.

معماری پل فیروزآباد 

 پل فیروز آباد در سال 1312 به دستور رضا شاه ساخته شد که برای ساخت آن از مهندس‍ین آلمانی بهره برده اند، به همین دلیل این پل ظاهر متمایزی نسبت به سایر پل های تاریخی کشور دارد و از هنر معماری آلمانی ها برگرفته شده است. پل باشکوه فیروز آباد 20 متر طول و 5 متر عرض دارد و از 15 متر ارتفاع برخوردار است که سراسر آن با مصالح طبیعی پوشانده شده است و بیشترین متریالی که برای ساخت آن استفاده شده است سنگ می باشد. این سنگ ها به صورت قوس هلالی شکل در قسمت پایین رودخانه و نرده های زیبا جهت محافظت از عابران تراشیده شده اند که به خوبی به صخره های اطراف چفت شده اند تا این اثر ماندگار بتواند با گذشت سال ها و عوامل زیستی و آب و هوایی محکم و پابرجا بماند. پل فیروز آباد که در جنگ جهانی دوم جهت عبور نیروهای آلمانی بنا شد صرفا برای رفت و آمد سربازان طراحی شده بود اما پس از اتمام آن دوران ها مردم از این پل برای عبور ماشین آلات سنگین استفاده کردند این تغییر کاربری که در پل ایجادشد خرابی هایی را در بدنه پل به وجود آورد ولی با همت سازمان میراث فرهنگی برای مرمت پل ماندگار فیروزآباد اقدام شد.

پل فیروز آباد کوثر اردبیل

زمان بازدید

وجود منظره های بی بدیل طبیعت و آب و هوای دل انگیز و مطلوب در کنار پل فیروزآباد آن را به یکی از مقاصد مهم گردشگری تبدیل کرده است که همه ساله گردشگران بسیاری را از داخل و خارج به خود جذب می کند. بهترین زمان بازدید از پل فیروزآباد در شش ماه اول سال است اگرچه پاییز و زمستان جلوه دیگری از این پل را به نمایش می گذارد ولی به دلیل بارش برف و برودت زیاد هوا دسترسی به آن دشوار می شود.

مسیر دسترسی به پل فیروزآباد کوثر

در صورت تمایل به بازدید از پل فیروزآباد می توانید از بزرگراه کوار به فیروزآباد و در مسیر دیگر از جاده سه راه سیمان به پل فیروزآباد استفاده کنید اما لازم به ذکر است این جاده بدون علائم هشدار دهنده و هرگونه روشنایی است بنابراین بهتر است از روشنایی روز جهت بازدید استفاده کنید.

عکس پل فیروز آباد کوثر اردبیل