ارس نام یکی از رودخانه های مرزی ایران در استان اردبیل است که به داشتن ظاهری آرام و درونی متلاطم و بلعنده شهره است. این رودخانه را بسیاری یکی از زیباترین و خطرناک ترین رودخانه های جهان می دانند. این رودخانه پرآب که سرعت حرکت آب آن نیز بسیار بالاست از ارتفاعات بینگولی در استان ارزروم ترکیه در منطقه آناتولی ترکیه سرچشمه می گیرد. این رودخانه پس از حرکت از محل سرچشمه در محل مرز کشورهای ترکیه و ارمنستان به رودخانه آرپا چایی می پیوندد. این رودخانه در مسیر حرکت خود از مرز نخجوان عبور کرده و در نهایت با گذر از مرز مشترک بین ایران و ارمنستان وارد خاک ایران شده و به سوی مرز ایران به آذربایجان حرکت می کند.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید! دشت مغان کجاست

 با ورود به خاک جمهوری آذربایجان ارس با رودخانه ای دیگر ترکیب شده و در نهایت و مسیر 1072 کیلومتری را به پایان می رساند. در درون این رودخانه زیبا جزایر متعددی قرار دارد که این جزیار خالی از سکنه است. در عهدنامه ننگین ترکمنچای این رودخانه به عنوان حدفاصل مرز ایران و شوروی تعیین گردید. بر این اساس تعدادی از جزیره ها متعلق به ایران و تعدادی دیگر متعلق به دولت شوروی بود. پس از سقوط شوروی این جزایر به مالکیت جمهوری آذربایجان در آمد. هر یک از این جزیره ها دارای شماره خاصی بوده و طبق توافق طرفین تها برای چرای دام ها مورد استفاده قرار می گیرد. برخ از این چشمه ها نیز نام های خاصی همانند کثیری، خرامه و ... دارند. بر روی این روخانه با همکاری کشورها دیگر پل های متعددی ساخته شده است که در این میان سد ارس و سد خداآفرین به ترتیب با همکاری شوروی و آذربایجان ساخته شده است.

سد قیز قلعه سی نیز سومین سد مشترکی است که قرار است توسط ایران و جمهوری آذربایجان ساخته شود. بر روی رودخانه پل های متعددی نیز در طول تاریخی ساخته شده است. پل خداآفرین، پل آهن جلفا و پل پلدشت تنها برخی از پل های ساخته شده بر بلندای ارس است. از این رودخانه در منابع مختلف تاریخی با نام های متفاوتی همانند آراکس نام برده شده است و بسیاری از شعرای ایرانی نیز در کتاب هایشان از امواج ارس سخن رانده اند. در رودخانه ارس شش گونه مختلف ماهی یافت می شود که برخی ماهیان به مراتب بزرگتر و قوی تر از سایر گونه ها به شمار می روند. سواحل رودخانه ارس یکی از مناطق مورد علاقه ماهیگیران برای صید ماهی های گوناگون است. شنا کردن در سواحل این رودخانه به دلیل وجود سرعت بالای آب و همچنین گرداب های در کف رودخانه بسیار خطرناک بوده و خطر غرق شدگی وجود دارد. متاسفانه افراد بسیاری به هنگام شنا در این رودخانه به ظاهر آرام جان خود را از دست داده اند.