header

دشت مغان

توضیحات

دشت مغان نام دشتی وسیع و زیبا است که بخشی از آن در کشور آذربایجان و بخش کوچکی از آن در استان اردبیل قرار گرفته است. این دشت وسیع در شمالی ترین بخش استان اردبیل قرار گرفته و هم اکنون به سه شهرستان گرمی، پارس آباد و بیله سوار تقسیم شده است. مغان که بیشتر با نام جلگه مغان شناخته می شود از ضلع شمالی و شرقی به جمهوری آذربایجان و از ضلع جنوبی به شهرستان مشگین شهر و از ضلع غربی به منطقه ارسباران می رسد. دشت مغان در غرب دریای زیبای خزر و در جنوب سواحل زیبای رودخانه خروشان ارس قرار گرفته است. این دشت زیبا دارای بخش های مختلف کوهستانی، کوهپایه ای و یک بخش جلگه ای است.

بخش جلگه ای در مجاورت رودخانه ارس قرار گرفته  و عموما به دلیل شرایط مناسب کشت و کار به کشتزارهای زیبا و وسیع مبدل شده است که در این میان شهرستان پارس آباد به دلیل قرارگرفتن در بخش جلگه ای از موقعیت بسیار ویژه ای برخوردار است. بخش جلگه ای درست از دامنه کوه های خروسلو داغی و صلوات داغی آغاز شده و تا ساحل امتداد دارد. باقی بخش ها نیز به صورت کوهپایه های سرسبز و چشم نواز و ارتفاعات است که خود با داشتن مناظری زیبا و بی بدیل از انبوه دشت های مزین به گل ها به مراتع سرسبز و دلربا یکی از زیباترین چشم اندازهای طبیعت اردبیل را به نمایش گذاشته اند. ارتفاعات دشت مغان بین 100 الی 7000 متر ارتفاع دارند و در واقع بخش مهمی از ارتفاعات جنوب و جنوب غربی این منطقه وسیع را در بر می گیرند.

ارتفاعات کمتر از 100 متر نیز تا رسیدن به منطقه جلگه ای در زمره مناطق کوهپایه ای این منطقه قرار می گیرند. هر سه بخش این منطقه اعم از کوسهتانی، کوهپایه ای و جلگه ای دارای اهمیت بسیاری است و هر سه شهرستان این دشت وسیع یکی از حاصلخیرترین بخش ها ی استان اردبیل را تشکیل می دهند. دشت مغان از دیرباز محل ییلاق ایلات عشایر شاهسون از تیره های مختلف بوده است که در میان دشت های فراخ و آباد این ناحیه اتراق می کنند. در میان شهرها و روستاهای دشت مغان شهرستان گرمی از قدمت بسیار بالایی برخوردار است و آثار و کشفیات فراوانی از آن به دست آمده است. از این دشت وسیع و تمدن قدیمی آن در کتب مختلف تاریخی و سفرنامه های سایحان مختلفی از گوشه و کنار جهان به عنوان سرزمین آباد با مراتع و دامنه های چشم نواز نام برده شده است.

موقعیت نزدیکترین جاذبه های اردبیل روی نقشه