header

چشمه سبز گلمکان

توضیحات

چشمه سبز، ثروت طبیعی نهفته در گلمکان

چشمه سبز گلمکان یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی است که در بلندترین نقطه رشته کوه بینالود قرار دارد که در فصل زمستان زیبایی خیره کننده ای دارد.

چشمه سبز گلمکان کجاست؟

در نزدیکی روستای گلمکان، دریاچه ی بسیار زیبایی به نام دریاچه ی چشمه سبز واقع شده، که برای رفتن به این دریاچه از روستای گلمکان باید از مسیری ناهموار عبور کنید. گلمکان از آب و هوای کوهستانی برخوردار بوده و این امر باعث گردیده که گیاهانی مانند بادام کوهی، بابونه، زیره، کاسنی وخارشتر بروید، در این مکان حیواناتی از قبیل گراز، کبک، آهو، بزکوهی و عقاب یافت می شود. همچنین کوه های تخته چهارباغ، قله بینالود،کوه کشوه، قله شیر باد و قله ی سیاه سنگ در این منطقه موجود می باشد. از آب این دریاچه برای مصارف کشاورزی استفاده می شود و وسعت آن به پانزده هکتار می رسد.

عکس چشمه سبز گلمکان

دریاچه ی سبز گلمکان از ماهی های کوچک و بزرگ برخوردار بوده و بسیار مورد استقبال ماهیگیران قرار گرفته است. این دریاچه در زمان های قدیم دارای شهرت و ارزش بالایی بوده به طوری که زردتشتیان آب آن را مقدس می دانستند. یزگرد اول که از پادشاهان ساسانی بود برای رفع بیماریش به این چشمه می آمد. به روایتی آب چشمه در سال 967 لبریز می گردد و پس از آمدن سیل بزرگی طلاهای بسیاری از آن بیرون میریزد که اهالی منطقه از این طلاها برای معاوضه با اجناس هندی استفاده می کردند. این چشمه را به نام چشمه سوز هم می شناسند و از آن در شاهنامه با نام چشمه سو یاد شده است.

فاصله ی مشهد تا چشمه سبز گلمکان

این چشمه سبز زیبا در بالاترین بام خراسان رضوی قرار دارد که در 50 کیلومتری غرب مشهد  واقع شده است.

جاذبه های دیدنی چشمه سبز گلمکان

گلمکان یعنی سرزمینی که پا به هر نقطه اش بگذارید گل و طراوت و زیبایی میبینید. این منطقه سرسبز و دیدنی کوهستانی و سرد سیر است و سرسبزی همه ی این مکان از چشمه های آب آن تامین میشود. این منطقه به دلیل سردسیر بودن آن دارای محصولات مرغوبی چون گلابی و گیلاس و سیب و گردو به فراوانی یافت میشودهمچنین  این منطقه به دلیل ارتفاعات و رودخانه ها و باغ های بسیار، یکی از بهترین ییلاق های اطراف مشهد محسوب می شود..

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های خراسان رضوی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟