چشمه سبز گلمکان

دریاچه ای زیبا با آب های نقره گون، طبیعتی بکر و چشم نواز، آب و هوایی مفرح در کنار تفریح خاطره انگیز ماهیگیری، ارمغانی است از مکانی گردشگری در نزدیکی شما! چشمه سبز گلمکان یکی از زیباترین جاهای دیدنی مشهد است که در بلندترین نقطه رشته کوه بینالود قرار داشته، در فصل زمستان زیبایی خیره کننده ای دارد.

گلمکان

در نزدیکی روستای گلمکان، دریاچه ی بسیار زیبایی به نام دریاچه ی چشمه سبز واقع شده، که برای رفتن به این دریاچه از روستای گلمکان باید از مسیری ناهموار عبور کنید. گلمکان از آب و هوای کوهستانی برخوردار بوده و این امر باعث گردیده که گیاهانی مانند بادام کوهی، بابونه، زیره، کاسنی وخارشتر بروید، در این مکان حیواناتی از قبیل گراز، کبک، آهو، بزکوهی و عقاب یافت می شود. همچنین کوه های تخته چهارباغ، قله بینالود،کوه کشوه، قله شیر باد و قله ی سیاه سنگ در این منطقه موجود می باشد. از آب این دریاچه برای مصارف کشاورزی استفاده می شود و وسعت آن به پانزده هکتار می رسد.

چشمه سبز گلمکان

از این جاذبه نزدیک دیدن کنید : آبشار آبقد چناران

چشمه سبز

دریاچه ی سبز گلمکان از ماهی های کوچک و بزرگ برخوردار بوده و بسیار مورد استقبال ماهیگیران قرار گرفته، این مکان را به یکی از جاهای تفریحی مشهد مبدل نموده است. این دریاچه در زمان های قدیم دارای شهرت و ارزش بالایی بوده به طوری که زردتشتیان آب آن را مقدس می دانستند. یزگرد اول که از پادشاهان ساسانی بود برای رفع بیماریش به این چشمه می آمد. به روایتی آب چشمه در سال 967 لبریز می گردد و پس از آمدن سیل بزرگی طلاهای بسیاری از آن بیرون میریزد که اهالی منطقه از این طلاها برای معاوضه با اجناس هندی استفاده می کردند. این چشمه را به نام چشمه سوز هم می شناسند و از آن در شاهنامه با نام چشمه سو یاد شده است.

فاصله ی مشهد تا چشمه سبز گلمکان

این چشمه سبز زیبا در بالاترین بام خراسان رضوی قرار دارد که در 50 کیلومتری غرب مشهد  واقع شده است.

جاذبه های دیدنی چشمه سبز گلمکان

گلمکان یعنی سرزمینی که پا به هر نقطه اش بگذارید گل و طراوت و زیبایی میبینید. این منطقه سرسبز و دیدنی کوهستانی و سرد سیر است و سرسبزی همه ی این مکان از چشمه های آب آن تامین میشود. این منطقه به دلیل سردسیر بودن آن دارای محصولات مرغوبی چون گلابی و گیلاس و سیب و گردو به فراوانی یافت میشود. همچنین منطقه چشمه سبز گلمکان به دلیل ارتفاعات و رودخانه ها و باغ های بسیار، یکی از جاذبه های طبیعی مشهد محسوب می شود.