header

دره ی شیرز

توضیحات

یکی از جاذبه های منحصر به فرد که نظیر آن را در کمتر جا می توان یافت دره ی زیبای شیرز است این دره در استان لرستان در55 شهرستان کوهدشت در زردلان و در منطقه ی اولادقباد واقع شده است. این جاذبه که در محل تلاقی استان کرمانشاه و ایلام و لرستان پدید آمده است مربوط به دوری سوم زمین شناسی یا مزوزوییک است . دره ی شیرز که بر اثر فرسایش سنگ های رسوبی پدید آمده به یک مکان خاص در شرق رشته کوه وره زرد که در زمره رشته کوه های زاگرس است تبدیل شده است. این دره که در ارتفاع کمی بالا قرار دارد هم اکنون یکی ازآثار ملی ایران و یکی از ژئوسایت بسیار مهم کشور محسوب می شود.اگرچه از قطب های مهم توریستی به شمار می رود ولی فعالان محیط زیست در صدد حفظ بکر بودن این منطقه هستند.

این دره 5 کیلومتر طول دارد و سراسر این مسیر با دیوار های رسوبی پوشیده شده است طول دیوار ها در ابتدای مسیر کوتاه و در انتها به 150 تا200متر می رسد به همین دلیل ابتدای مسیر بهترین مکان برای کسانی هست که می خواهند ساعاتی را در این محیط زیبا در کنار خانواده لذت ببرند در ابتدای دره ی شیرز زمین صاف و پوشش گیاهی و هوای مطلوب مکان مناسب برای گذراندن اوقات و فراغت فراهم کرده است . پیمودن دره بعد مسیری که ماشین رو هست  نیازمند 5 الی 6 ساعت پیاده روی تمام عیار همراه با کمی سختی است ولی با تمام ناهمواری های مسیر طبیعت بکر و جذاب انگیزه پیمودن را دو چندان می کند. از زیبای این مسیر می توان به رودخانه ها و آب های گرمی که از دل کوه بیرون می آیند اشاره کرد.

در اواسط دره ستون شگفت انگیزی را می توان دید که توسط باد و زلزله در طی میلیون ها سال ایجاد شده است این ستون 80 متری به مناره سنگی شهره است. بعد از طی چند متر از راه غاری که به پل خدا ملقب است قرار دارد این غار 1500متر طول دارد و نمایانگر زندگی انسان های غار نشین در طول تاریخ است هم چنین آبی هم به داخل این غار تاریخی جاری می شود که نیزه نام دارد اگرچه داخل این غار تاریخی کمی تاریک هست ولی باز هم می توان رسوبات آن که با زیبایی هر چه تمام تر ساخته شده است را دید .
 این دره که در منطقه ی کوهستانی واقع شده است از آب و هوای سردی برخوردار است بنابراین بهترین زمان سفر در فصل بهار و تابستان است هم چنین درختان کهن سال، محیط سرسبز و وجود چشمه ها این محل را به زیستگاه مناسبی برای پرندگان تبدیل کرده است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های لرستان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟

دره ی شیرز
mirzaei1986@gmail.com ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
توضیحات تکمیلی: نام صحیح تنگه شیرز است و نه دره شیرز. مردم منطقه که لک هستند در زبان لکی به آن تنگه شیرز میگویند. دره با تنگه متفاوت است. تنگه شیرز در شمال شهرستان لک نشین کوهدشت و در منطقه لکستان قرار دارد (لکستان نام غیررسمی مناطق لک نشین است) زبان مردم پیرامون تنگه شیرز (روستای اولادقباد) 100 درصد زبان لکی است. نام غاری که درون تنگه شیرز قرار دارد و بر روی رودخانه بصورت طبیعی ایجاد شده است "پل خدا" است. اما در واقع یک غار آبی است در مقیاسی بسیار کوچکتر از غارهایی مانند علیصدر. طول تقریبی غار آبی شیرز 150 متر است و نه 1500 متر. غار آبی شیرز یک غار طبیعی است و نه یک غار تاریخی (فاقد سکونت بوده است چون درون آن آب جاری بوده و هیچگونه نوری به درون آن راه ندارد) با سپاس