header

دره قاهان، سرزمینی چهار فصل

توضیحات

در دل کویر قم بهشت گمشده ای است که چهار فصل آن زیبا و دیدنی است به همین دلیل به آن سرزمین چهار فصل می گویند. سرزمینی که در فصل بهار با بوی پونه و بیدمشک آن مدهوش می شوی. در فصل تابستان خنکا و سرسبزی باغ هایش گرمای کویر قم را از تنت بیرون می کند. پاییزش بازی رنگ های پاییزی درختان و زمستان هم پهنای سفید برف را مشاهده می کنی.

این منطقه ی زیبا و گردشگری در 80 کیلومتری شهر قم و 35 کیلومتری جاده ساوه به سمت سلفچگان در مرز استان قم و مرکزی واقع شده است. دره ای به طول 30 کیلومتر که شامل روستاهای آغلک، جمیزقان، قاهان، نویس، کاسوا و انجیلیه می باشد. هر چه در این مسیر به سمت جلو حرکت می کنید با آب و هوایی خنک تر و روستاهای کوهپایه ای و کوهستانی مواجه خواهید شد به طوری که سه روستای پایانی به کلی کوهپایه ای می باشند.

قنات ها و رودهای فصلی و آبشارهایی که در این منطقه جاری است مناظری زیبا و باورنکردنی را ایجاد کرده است که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. دشت موسیر در ییلاقات روستای انجیلیه نیز از زیبایی ویژه ای برخوردار است و انواع گیاهان دارویی و معطر مانند پونه را می توان در آن یافت.

آثار و بناهای تاریخی نیز در این منطقه مشاهده می شود مانند " چهار تاقی" که آتشکده ای باستانی می باشد و در ارتفاعات نویس وجود دارد. همچنین نویس به روستای نجوم نیز مشهور است و آسمان صاف و کوهستانی آن مناسب برای رصد ستارگان در شب می باشد.

جاذبه های نزدیک این مکان را از دست ندهید : منطقه ییلاقی خلجستان قم

تنگه ی قاهان در عرض 1 تا 2 متر که عمق آن گاه به 8 متر می رسد منطقه ای زیبا و جذاب برای پیاده روی می باشد. البته در نظر داشته باشید اگر قصد پیاده روی در طول این دره را دارید لباس و کفش مناسب همراه داشته باشید. این منطقه بهترین مکان به خصوص برای تهرانی هاست تا آخر هفته خود را به شادی کنار خانواده خود سپری کنند.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های قم روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟